В България изгарянето на отпадъци все още заема малък дял в сравнение със страните на ЕС.

Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на въпрос за термичното третиране на отпадъци от твърдо гориво (RDF отпадъци), цитиран от БТА.

Преди дни ТЕЦ „Република” в Перник беше затворен за една седмица заради неразрешено горене на биомаса, вместо въглища. 

Ресорният министър обясни, че след проверката, дружеството било отстранило всичката биомаса и слама, оставена на площадката за горене и административната мярка е свалена.

Снимка: bTV

Според екоминистъра, само четири държави имат по-малък процент изгаряни отпадъци от твърдо гориво: Кипър, Малта, Гърция, Хърватия. Латвия пък била със съотносим с нашия процент изгаряни отпадъци.

Димов обясни, че в най-новото законодателство на ЕС са заложени цели за 65% рециклиране на битовите отпадъци и ограничаване на тяхното депониране до 10%.

По думите му най-малко 25 на сто от битовите отпадъци, следва да бъдат изгаряни. Нено Димов посочи, че у нас от 2005 г. досега са издадени осем броя разрешителни за използване на RDF отпадъци.

Той допълни, че за да се поощри енергийното ползване на RDF отпадък, образуван в България и да се предотврати прекомерен внос, в Закона за управление на отпадъците, било въведено ограничение във вноса на отпадъците, предназначени за изгаряне до количества, които представляват половината от годишния капацитет на инсталацията. 

„По наша информация, България е единствената страна в ЕС, която е въвела това ограничение за внос на отпадъци с цел стимулиране производството и изгарянето на местни RDF отпадъци", каза Димов.

Екоминистърът обясни, че през 2017 г. у нас са внесени около 72 хил. тона отпадъци, предназначени за циментовото производство, а през 2018 г. 85 хил. тона отпадъци. От тях 97% били за нуждите на циментовото производство и едва 3% за нуждите на ТЕЦ-овете.

Министър Димов увери, че се извършва периодичен ежегоден контрол на всички инсталации, които са получили разрешение и са направени 45 проверки на тези осем обекта.

При ТЕЦ „Бобовдол” са наложени наказания – 92 хил. лв., при ТЕЦ – „Сливен” – 22 хил. лв., ТЕЦ „Брикел” и ТЕЦ „Република” са глобени със 79 хил. лв.

Според Димов, оползотворяването на енергията от битови отпадъци е широко застъпена мярка сред водещи държави членки на.