След сигнал за липса на топла вода в детското отделение в ИСУЛ, от болницата изпратиха позиция. Месеци наред там са на режим, разказват родители.
„В Клиниката по детска клинична хематология и онкология проблемът с топлата вода е свързан с времето на идване на водата до чешмите. Тя никога не е спирана. През лятото, когато действително имаше проблем с топлата вода, са сменени стари кранове, които го предизвикваха. Към днешна дата проблем с наличието на топла вода не съществува. Въпрос е на изчакване да се източи водата, която е в тръбите, тъй като тръбопроводът е много дълъг“, написаха от ИСУЛ.
За случая сподели в социалните мрежи Ани Стоянова - председател на фондация "Даная". Дъщерята на Стоянова - Даная, се лекуваше в болницата, а органите ѝ бяха дарени след смъртта ѝ.
„Чисто териториално, Клиниката по детска клинична хематология и онкология е в най-отдалечената точка на сградата на болницата. Тъй като сградата на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е строена преди 87 години, изградената водопроводна система е строена по стара технология, при която, за да стигне от точка А до точка Б, водата изминава дълъг път. В новите сгради този проблем се избягва, като се изграждат рециркулационни тръби, за да може водата да циркулира в тях непрекъснато“, казват още от болницата.
От лечебното заведение продължават да обясняват в позицията си, че за да спестят на майките дискомфорта да чакат, докато потече топла вода, още преди няколко месеца са предприели действия да се добави рециркулационна тръба към Клиниката по детска клинична хематология и онкология.
„Благодарение на това водата през цялото време да циркулира в отделението, за да може от момента на пускане на чешмата веднага да потича топла вода. Въпрос на кратък срок е този проект да бъде финализиран. Никога и по никакъв начин не е спирано подаването на топла вода към детското отделение. В цялата болница се поддържа постоянен дебит не само на топлата, но и на студената вода, за да се посрещнат всички нужди на клиниките“, казват оттам.
"Обвинението, че умишлено е спирана топлата вода на клиниката, е чудовищно и не отговаря на истината. Това е удар към цялата болница, чиито специалисти денонощно се грижат за здравето на само на децата с онкохематологични заболявания, но и на всички пациенти в нея", пише още в позицията на ИСУЛ.
Междувременно стана ясно, че Министерството на здравеопазването също е извършило проверка по случая, като осъществи контакт с „Топлофикация София“ ЕАД и с кмета г-н Васил Терзиев. Обяснение е изискано и от директора на лечебното заведение Любомир Пенев, съобщават още от ведомството.