Депутатите приеха на второ четене бюджета за 2023 г. на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване.
Бюджетът на здравната каса е 7 милиарда лева. Той предвижда запазване на здравната вноска от 8%. А в бюджета на Държавното обществено осигуряване е заложен ръст на пенсиите с 12% и увеличение на обезщетението за отглеждане на дете до 780 лв.
Късно снощи финансовият министър Асен Василев обяви в бюджетната комисия, че е против държавната сметка в този вид, след като много от мерките, предложени от него, не бяха подкрепени.
„Поради отпадналите мерки за събираемост, министерство на финансите не подкрепя бюджета“, каза Василев.
Така, днес в пленарната зала от левицата обявиха, че след като няма подкрепа за бюджета на държавата, не е ясно как ще работят бюджетите на касата и общественото осигуряване, които са свързани с големия бюджет.
Управляващите успокоиха, че проблеми с финансовата рамка няма да има. А в бюджета на държавното обществено осигуряване най-много предложения за допълнителни харчове направиха от левицата - за по-голямо увеличение на пенсиите, обезщетението за отглеждане на дете да бъде 850 вместо 780 лева, да бъде увеличена и минималната заплата.
Очаква се утре депутатите да се заемат с бюджета на държавата.
Днес бе прието управителят на НЗОК в срок от един месец от деня на обнародването на закона да определи еднократно нов увеличен размер на индивидуалните основни заплати на служителите в НЗОК и РЗОК., извън сроковете определени в наредба в Кодекса на труда, но в рамките на разходите за персонал, предвидени по бюджета на НЗОК за 2023 г. и без да се надхвърля максималния размер на основната месечна заплата за съответното ниво и степен.
Към здравноосигурителните плащания за специализирана извънболнична медицинска, включително комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение, ще бъдат добавени 6 660 000 лв. Тези средства са предвидени за амбулаторната процедура диагностика и оценка на невроразвитийни разстройства.