Парламентът отхвърли ветото на президента върху разпоредби от промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Измененията бяха приети отново със 146 гласа "за" и 69 "против".
Само от БСП подкрепиха аргументите на държавния глава и гласуваха против повторното приемане на промените.
От левицата обявиха, че са готови с жалба до Конституционния съд и ще я внесат в деня, в който измененията в кодекса бъдат обнародвани.
Президентът върна за ново обсъждане промените в АПК, като оспори 16 негови разпоредби. Сред текстовете, които атакува държавният глава, беше и увеличението на съдебни такси при обжалване пред Върховния административен съд.
„Днес тук водим спор за основни граждански права”, коментира в парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя отбеляза, че затова президентът, БСП, над 50 граждански организации и специалисти не са съгласни с предложенията, внесени от ГЕРБ и подкрепени от "Обединени патриоти" и ДПС. Нинова възрази срещу принципа, че заседанията, на които гражданите защитават правата си срещу актове на властта, стават закрити, по изключение открити, като досега е било обратното.
Тя отбеляза, че не са съгласни и с увеличението на таксите в касационното производство. Лидерът на БСП посочи, че досега гражданите са имали право да обжалват решенията на първоинстанционния съд, сега няма да имат това право – една инстанция и каквото реши съдът. „Властта си осигурява решения на тъмно”, коментира Нинова.
Според нея много хора няма да могат да търсят правата си. Увеличението на таксите няма да е посилно вероятно за онези, които искат да оспорват акт на властта за отпускане на социални помощи, даде пример Нинова. Ако досега са ви били необходими 5 лева, сега ще са ви необходими 30, изчисли тя.
Данаил Кирилов от ГЕРБ цитира новите текстове в АПК, според които „държавна такса по производства не се внася от граждани, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да я заплатят”.
Ние твърдим, че сме предоставили, без вие да знаете дори и макар че заблуждавате публиката, адекватна социална защита на всички лица в неравнопоставено положение и то за първи път в толкова широк обхват, посочи той, цитиран от БТА.
Корнелия Нинова възрази, че законодателят прехвърля тежестта на доказване на гражданина, който трябва да представи документи за доходи, имуществено състояние, семейно и здравно положение, трудова заетост.