Част от депозитите на домакинствата намаляват. Това показват данните за второто тримесечие на 2021 г. на централната банка.
Спестяванията от 1000 до 10 хил. лв. се топят, спрямо първото тримесечие на годината. Макар и с малко, броят на депозитите над 500 хил. също бележи спад.
Данните отчитат обаче по-значително увеличение на вложенията между 200 и 500 хил.
БНБ отчита още, че депозитите на домакинствата в банките вече надхвърлят 63 млрд. лв.
Емил Илиев е сред тези, които статистиката отчита като отказали се от банковите депозити. Причината – ниските лихви. На другия полюс е Зорница Станкева, която казва, че е по-добре да остави парите на депозит.
Икономисти отчитат, че за отлива от някои депозити има причина – от една страна инфлацията, която не мотивира хората да оставят спестяванията си в банка, а от друга поведението на самите банки.
„Те премахват тези депозитни продукти, които са имали, както и увеличават таксите. Заради комбинацията от много ниски лихви със затваряне на депозитните продукти с такси – хората си казват: „Трябва друг начин на спестяване“, коментира икономистът Стоян Панчев.
Финансовите анализатори отчитат, че за цялата банкова система депозитите на домакинствата са намалели с близо 95 хил. като брой, но като сума са нараснали с над 937 млн. лв.
„Прекратяването на предлагането на депозити е новоформираща се тенденция, 3-4 банки вече са я подели, но най-вероятно ще има и други, лихвите няма изгледи да станат по-високи, засега тече процес на инфлация“, обясни финансистът Иван Стайков.
А според анализаторите, потребителите ще търсят различни възможности за парите си – инвестиции на капиталовите пазари, в злато, а някои тях и в криптовалути. Тези, които разполагат с по-големи суми е възможно да влагат средства и в имоти.