На специален брифинг в министерския съвет премиерът Николай Денков отправи множество критики към последния служебен кабинет, който наследи, и посочи, че е мит, че служебните правителства работят безупречно.
Той посочи примери за нарушения на служебната власт като обясни, че има опасност за парите по Шлана за възстановяване, сключена е неизгодна за страната ни сделка с турската газова компания "Боташ" и се е бездействало по случая с придобиването на Пловдивския панаир.
„Изминаха почти 60 дни от сформирането на правителството. Обикновено едно редовно правителство има 100 дни, за да стартира успешно своята работа в пълен обем. Ние ги нямахме, тъй като още в първия ден беше поискана нашата оставка от една от парламентарно представените сили", заяви премиерът акад. Николай Денков на пресконференция в Министерския съвет.
"Затова трябваше да стартираме максимално бързо работата във всички сектори и резултатите от тази работа вече са видими и ще стават все по-видими през следващите седмици и месеци“, посочи още той.
Премиерът и петима министри представят актуални теми, залегнали в управленската програма на правителството.
„Приехме детайлна управленска програма, която детайлно представя нашите цели и дейностите, с които да ги постигнем. За съжаление, при подготовката на програмата се сблъскахме и с редица проблеми, унаследени от предишното правителство. От първия ден се налага буквално да гасим пожари в повечето от министерствата“, посочи Денков.
„В някои от случаите става въпрос за очевидни управленски грешки“, подчерта Денков.
Той добави, че служебното правителство e нарушило закона за бюджета, като не e представилo предложение за редовен бюджет през миналата година, а след което е представило бюджет със заложен дефицит над 6%.
Той посочи, че по Плана за възстановяване и устойчивост има значително забавяне. Ако правителството успее да навакса това забавяне, 1,4 млрд. лв. следва да влязат в бюджета за 2023 г.
Денков заяви, че служебното правителство е сбъркало къде трябва да се правят оперативните площадки за хеликоптерите за спешна медицинска помощ по въздух.
Премиерът отбеляза и невъзможността на служебния кабинет да се справи с проблемите, свързани с Пловдивския панаир, с Държавната консолидационна компания, неремонтираните язовири, ПАВЕЦ „Чаира“.
"Мнека отново да стане ясно, за 3 дни, между 5 и 7 юни, а на 6 юни това редовно правителство застъпва, АПИ входира и оценява над 300 хил. страници подадени заявки за текущ ремонт за поддръжка и ремонт на републиканската пътна мрежа“, каза още той и посочи, че очевидно това се е случило, за да може бързо да се приключи процесът.
„Министърът много бързо възложи преглед и той показа, че част от условията при заданието са незаконосъобразни и прекрати поръчката“, заяви премиерът. Той посочи и ВиК проектите по Оперативна програма „Околна среда“, висящите поръчки в АПИ и обясни, че има отворени оферти за 500 – 600 млн. лв. за ремонти на републиканската пътна мрежа, както и че с АМ "Струма" отново нищо не е направено.
„Оказа се, че има сключен договор с много неизгодни и неравнопоставени клаузи за България по отношение на газопреносните системи между България и Турция“, съобщи Денков и подчерта, че Турция има достъп до българските пазари, но страната ни няма такъв до турските. Той добави, че турската страна няма вина, че страната ни се намира в тази ситуация и неизгодна позиция. Премиерът обяви, че има много милиарди левове, които са под риск, а една част от тях вече са изгубени.
Денков е категоричен, че ако бъдат установени нарушения, те ще бъдат препратени към прокуратурата. „Тези проблеми показват ясно защо е нужно да има регулярен контрол“, подчерта той и посочи, че министърът на енергетиката в последното служебно правителство – Росен Христов, не е идвал в парламента и не е отговарял на повечето от зададените към него въпроси.
Премиерът съобщи, че има разработени предложения за решения за всички тези проблеми.