Обвиняемите по досъдебното производство за КТБ ще бъдат проверявани от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Обект на проверката ще бъдат последните десет години, като на всички е наложено ограничение да напускат пределите на страната без разрешение на прокурор. Това съобщиха от държавното обвинение в четвъртък с уточнението, че разследването работи по три основни направления.

От прокуратурата посочват, че заради високия обществен интерес по случая с КТБ ще представят периодично информация, без да се нарушава банковата и следствената тайна обаче.

Първото направление на работа на разследващите се отнася до длъжностни престъпления на служители на управление „Банков надзор" от БНБ. Досъдебното производство е образувано на 27 март, а на 16 юни като обвиняем за престъпление по служба е привлечен освободеният подуправител на БНБ и ръководител на Управление „Банков надзор" Цветан Гунев заради неосъществения контрол при раздаването на кредити от КТБ.

Второто направление на работа е за длъжностни присвоявания от служители на КТБ по сигнала за изнасянето на почти 206 млн. лв. Тук прокуратурата уточнява, че е работила по две версии - изнасяне на парите директно от трезора на банката и присвояване на сумата през периода от края на 2011 г. до 20 юли тази година.

Трябва да се припомни, че първоначално се твърдеше, че парите са изнесени на 19 юни в чували, а няколко часа преди разглеждането на мярката за неотклонение на изпълнителния директор на КТБ Орлин Русев, главния касиер Маргарита Петрова, главния счетоводител Марио Димова и зам.-главния счетоводител Борислава Тренева, прокуратурата „коригира” обвинението и започна да поддържа тезата, че парите са изчезнали в периода от края на 2011 г. до 20 юли тази година.

Установено е, че на 19 юли тази година теглене на пари в брой не е извършено, съставяни са документи с невярно съдържание и неистински документи, и са извършвани счетоводни операции с цел прикриване пред квесторите на липса от трезора на КТБ, съобщават от обвинението.

Доказателствата сочат, че са налице множество случаи на изпълняване от страна на обвиняемите на нареждания за осигуряване на пари в брой от главна каса. Това е извършвано без разходно-оправдателни документи и без надлежно осчетоводяване. Резултатът от тези действия е натрупването на липсата, а протоколът-разписка от 19.06.2014 г. е бил съставен, за да прикрие пред квесторите липсата на парите в трезора на банката, обясняват от прокуратурата.

Третото направление на разследването е за „Престъпления против стопанството", извършени от служители на КТБ. Работа по него е започната във връзка с констатациите на постъпил на 11 юли 2014 г. одит на банката.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”