Участниците в българската делегация начело с депутата Страхил Ангелов, която се завърна от Дамаск преди дни, стигат до нови противоречия и абсурди в поредния опит да обяснят контактите си с висши представители на режима на Башар Асад на фона на продължаващия кръвопролитен конфликт в близкоизточната държава.
В четвъртък един от участниците в 13-членната делегация и председател на Народното социално движение Румен Дечев обяви на пресконференция, че целта на делегацията от представители на българската общественост била „да се запознае на място с истинската ситуация в страната”.
Той информира още, че представителите на официалната власт в Сирия обявили, че няма никаква пречка пред желаещите да се върнат в страната си бежанци да го сторят. Те уверили българските си гости, че държавата ще поеме разходите за прибирането на бежанците.
По данни на ООН жертвите на конфликта между режима на президента Асад и бунтовниците, избухнал преди три години, са повече от 130 00 души. Сраженията предизвикаха най-мащабната бежанска вълна в съвременната история – повече от 2,1 милиона души търсят убежище в съседните държави.
Факт е, че през октомври миналата година и посолството на Сирия в София обяви готовност да приема молби от сирийските бежанци, които се намират на територията на Република България и желаят да се завърнат в родината си, като се ангажира в рамките на 24 часа да уреди тяхното завръщане. От дипломатическата служба тогава увериха, че правителството на Сирийската Арабска Република се ангажира с посрещането на бежанците и предоставянето на всички необходими улеснения за завръщането им по домовете или осигуряване настаняването им във временни приютни центрове, които правителството откри в няколко сирийски града.
За несъстоятелността на тази теза навежда още определението на бежанците в Женевската конвенция за статута им „чужденец, който основателно се страхува от преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група, политическо мнение и/или убеждение, намира се извън страната, чийто гражданин е, или ако е без гражданство, се намира извън страната на постоянното си местоживеене и поради тези причини не може или не желае да се ползва от закрилата на тази страна или да се завърне в нея”.
В усилието на българското правителство да ограничи притока на имигранти към страната, седмица след поканата на сирийското посолство през октомври българският вътрешен министър Цветлин Йовчев обяви от парламентарната трибуна, че „във всички случаи, в които има твърдения за някой, че е сирийски гражданин, заедно с биографията, която той собственоръчно пише, и с дактилоскопичните отпечатъци с биометричните данни се предоставят на консулския отдел на Посолството на Сирия за потвърждаване на неговата самоличност". Тази идея срещна острите критики на правозащитни организации, които видяха в подобна мярка заплаха за живота на хората, които бягат от гражданската война.
„Гражданите” при властта
След многократните неуспешни опити да бъде наложена тезата, че посещението е било частно, защото не е било финансирано от държавата, Румен Дечев изпадна в поредно очевидно противоречие по темата.
От името на участниците в делегацията той категорично отрече „визитата им да има политически характер”, но после изброи всички срещи, на които са присъствали: с министър-председателя на сирийското правителство, с министъра на икономиката и външната търговия, с министъра на социалните грижи, с първия заместник-министър на външните работи, с председателя на парламента, със заместник-председателя на партия БААС, както и с обикновени сирийски и български граждани.
„Сирия не е обикновена страна за България, като в последните 60 години двете държави поддържат тесни връзки, каза той и припомни, че над 10 000 сирийски студенти са завършили образованието си у нас и са били сключени над 4000 смесени брака между български и сирийски граждани”, изтъкна Румен Дечев.
Сирийската власт обаче е оценила посещението като израз на подкрепа, както стана ясно в съобщение на посолството в София. Участниците в делегацията така и не успяват да отхвърлят това.
Собствени средства
„Всички членове на делегацията са платили пътуването си до Сирия със собствени средства, а престоят там е поет от Асоциацията на сирийците в България”, увери председателят на Асоциацията на сирийците България Молхам Газал.
По думите му, изключение направил само депутатът от БСП Страхил Ангелов, който сам платил престоя си в страната. Заради това той настоява, че е бил в Сирия в лично качество, макар че е народен представител и председател на парламентарната група за приятелство Сирия – България.
По думите на Газал, Ангелов е и първият български политик от седем години насам, който направил дарение на българския културен център в Дамаск.