Тази година „Да изчистим България” става част от най-голямата гражданска инициатива за почистване в света. На 15 септември ще поправим грешките на други хора заедно с милиони доброволци от 150 държави.
Защо едно момиче от Естония посвещава живота си на борбата с боклуците?
Катрин Кург е родена в Талин, еколог по образование. През 2013 г. става част от голямото семейство на международната гражданска организация „Let`s do it”, правеща света едно по-добро място за живеене.
„Всичко започна още, когато бях дете. Израснах и играех сред природата, бях в хармония с нея и живеех по много натурален начин. Исках работата ми да бъде свързана с природата. Опазването на околната среда и управлението на отпадъците беше най-правилното решение. Започнах работа в края на 2013 г. като координатор за Египет, Камбоджа и Мароко. Нямах представа от тези страни, никога не бях ходила там, но ми хареса да комуникирам с хора от други култури и страстта, с която те работят се превърна в моето вдъхновение”, разказва тя.
Последната акция „Да изчистим България заедно” се превърна в най-мащабната доброволческа инициатива у нас. В нея се включиха над 350 хил. души. Битката със замърсяването продължава и в родната страна на Катрин.
„Естония всъщност се промени. Там това не е просто ден за почистване, а за действие. Хората от общността обсъждат заедно със съседите си и с колегите си как да пребоядисат пейките или да изчистят плажа заедно. Всеки знае, че през първата седмица на май имаме ден, в който действаме. Например тази година включихме президента и премиера в събитието, които лично звъняха на хората, които организират локални събития. Те бяха много щастливи и изумени от това, че президентът лично им е звъннал, за да ги попита какво са направили и как е минало събитието”, разказва тя.
За осма поредна година ще се превърнем в един отбор, за да живеем на по-чисто място. Според Катрин голямата промяна ще се случи, когато всеки ден всеки един от нас започне да спазва няколко прости правила.
„Има много забавни начини да го постигнем, например екологичните блогове са много популярни. Може също докато тичаш да вземеш торба за боклук заедно с теб или да вдигнеш няколко фаса, докато разхождаш кучето си. Смятам също, че е много важно да не забравяме да споделяме за направеното добро в социалните мрежи, защото никога не се знае кога нещо може да стане заразно и да накара хората да се променят”, казва Катрин.