По медицинска преценка направлението може да бъде отложено до два месеца, заяви в предаването „Тази сутрин” общопрактикуващият лекар Димитър Миндов. Преценката е единствено наша и отговорността е наша, допълни той.

Това няма да доведе до никаква промяна, каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

"Поначало е сбъркан подходът, преценката трябва да е на лекаря кой трябва да се лекува веднага и кой може да не се лекува веднага.

В случая администрацията направи опит да изземе тези функции без да има компетентност за това – да каже: „Тези ще ги лекувате веднага, а пък другите няма да ги лекувате” и се сблъска с нерешимия проблем да не може да определи кои са точно тези.

Наредбата е изписана така, че нещата пак са оставени по преценка на лекаря, следователно – някакъв значим ефект от тези нови правила аз не очаквам през следващата година".

Няма опасност личните лекари законно да започнат да отказват лични направления, коментира д-р Кацаров и допълни, че големият проблем е липсата като цяло на направления и особено за по-скъпите изследвания, които се правят в извънболничната помощ като ядрено-магнитен резонас, скенер.

„Този въпрос продължава да бъде нерешен и масово хората са принудени да си плащат. Там и досега без да има допълнителен пакет се налага да чакат по месец-два, за да получат разрешение от РЗОК”.

Често се налага, за да се извърши това високоспециализирано изследване и хоспитализация, което е още по-скъпо, каза д-р Миндов.

Той допълни, че не само направленията са забавени във времето, а за медицинско за брак също може да се чака до 60 дни, за първичен болничен също може да се отлага 2 месеца, а той не може да се издаде по наредбите на НОИ с повече от един ден закъснение.

Когато говорим за това стигат ли направленията или не стигат, трябва да имаме предвид, че много млади хора, работещи, въобще не си правят труда да отидат, директно си плащат при лекар специалист, каза Кацаров и допълни:

„Т.е., ако те биха потърсили правата си по Здравна каса, тогава може би натискът върху общопрактикуващите лекари би бил по-голям. Как може да бъде решен този въпрос? Според мен  има едно правилно решение и то е лимитът като сума да бъде в самия здравноосигурен гражданин. Лекарят издава направлението като медицински документ, аз се нуждая от консултация с кардиолог, но колко такива консултации може да си позволи - не е според мен проблем на лекаря, трябва да бъде проблем на здравноосигуреното лице, тоест лимитът да бъде в него и той да знае, че този лимит ще бъде изчерпан, след което ще си плаща, нищо, че му е издадено направление. Това би било много справедливо и коректно спрямо системата и спрямо лекарите".

"Отлагането е смъртоносна форма на отказ или самият отказ може да доведе до смърт. Така че както по пътеки, така и при нас нещата са много сериозни, много отговорни, всички много внимателно трябва да преценяват спешността кога да се издаде, кога да не се издаде, отговорността става много голяма и при нас в случая", каза д-р Миндов.