Шанс за лечение за още българи в чужбина. Асоциираното членство на страната ни към Евротрансплант от началото на новата година ще помогне по-лесно да бъдат намирани донори зад граница за български пациенти, които се нуждаят от спешна трансплантация.

Международната организация Евротрансплант работи вече над 40 години, а страните, които членуват за момента в нея са 8 - Австрия, Белгия, Хърватия, Германия, Унгария, Люксембург, Холандия и Словения.

Основната идея е сътрудничество между всички трансплантационни центрове в тези държави и обмяната на органи, когато в съответната страна няма подходящ човек, на когото да бъдат присадени. Това ще е и един от ангажиментите на страната ни като асоцииран член на Евротрансплант - да обявяваме случаите, в които има орган, но не и български пациент, на който да бъде трансплантиран. На органи от чужди донори ще могат да разчитат българите, които се нуждаят от спешна трансплантация или такава, която не може да бъде направена в нашата страна.

29-годишният Александър Гаджев е сред хората, които могат да разчитат само на трансплантация в чужбина. Младият мъж се нуждае от ново сърце и бял дроб. „Тук няма кой да го направи и затова се надявам да се случи нещо нали навън да се намери начин да се направи тая операция. Това всичко зависи не само от мене. От 2013-та година казаха, че трябва да се трансплантира и от едно известно време си е ходене по мъките, болници, напред-назад”,споделя Александър.

Всички медицински документи на Александър вече са изпратени в клиника в Германия, след сключването на договора с Евротрансплант ще може и името му да бъде включено в списъка на чакащите.

Майка му Емилия Тасева казва, че очакват, чрез Евротрансплант да имат повече шансове със органите, защото това е проблем.

На помощ от Евротрансплант ще разчитат хората, които се нуждаят от трансплантации, каквито все още не се правят у нас, като тези на бял дроб или на два органа едновременно. В списъците на чакащите трансплантация на другите страни ще бъдат включвани и българите, на които спешно трябва да се присади нов орган.

„Разбира се трансплантацията се заплаща от българската държава, както е и досега. Минава се, пациентът трябва да бъде в листата на чакащи в България, трябва да мине през комисия за лечение в чужбина, трябва да бъде одобрен и тогава включвайки го в списъка на една от страните той попада на общо основание като чакащ за определения орган”, коментира д-р Марияна Симеонова - изп. дир. на Изпълнителната агенция по трансплантация.

Чрез Евротрансплант българин вече получи нов шанс за живот след трансплантация на бял дроб във Виена.

Общият брой на жителите на осемте страни членки на Евротрансплант е почти 135 милиона, а в организацията участват над 1600 лечебни заведения - донорски бази и 77 болници, които извършват трансплантации. Това повишава шанса да бъде открит подходящият донор.