Цената на труда у нас - най-ниска в Европейския съюз, показват данните на Евростат. На този фон проучване отчита, че частният сектор отстъпва на пазара на труда в 205 общини у нас.

Разходите за труд в България са едва 8,20 евро на час, а веднага след нас се нарежда Румъния.

На другия полюс са страни като Люксембург и Дания, където достигат и до близо 51 евро на час.

Снимка: bTV

Проучване у нас отчита, че най-висок е делът на наетите в публичния сектор в общините Трекляно и Бойница - 87% и съответно 91%.

Снимка: bTV

А в други като Марица, Родопи и Божурище – делът на обществения сектор сред наетите е под 10 на сто.

В Божурище, където делът на заетите в частния сектор е висок, в Деня на труда Кирил Геков продава закуски. 

Снимка: bTV

Не се чувства ощетен, че на празника работи и има план къде ще похарчи спечеленото през деня – ще иде на кръчма с приятели.

Според синдиктите заплащането на труда у нас може да расте, ако нараства минималната заплата.

Снимка: bTV

„Увеличението на доходите се случва най-интензивно там, където свършва границата на минималната работна заплата, което недвусмислено говори затова, че тя подбутва останалите доходи“, коментира Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“.

Според икономисти, за да догонят доходите на българите тези в евросъюза, трябва да има значителен ръст на икономиката, а това е възможно с повече инвестиции и производство.

Експертите отчитат още, че по-големият удар върху пазара на труда от ковид кризата е бил върху частния сектор, работните места в обществения сектор са останали по-стабилни и броят на наетите в него - непроменен или се увеличава в доста общини.

„Това се дължи най-вероятно на по-бавното възстановяване от 2020 година насам, когато на практика влязохме в една голяма рецесия“, уточни икономистът Стоян Панчев.

Снимка: bTV

Повечето общини с малък дял на наетите в публичния сектор са по-малки и със силно развита индустрия. В същото време те са близо до големи градове, където се предоставят голяма част от административните и публични услуги.