Над 660 фалшиви банкноти от 100 лева са регистрирани за второто тримесечие на годината. Това е рекордно количество, показва проверка на сайта на Българската народна банка.
Общо засечените фалшиви банкноти от началото на годината са близо 1400. Най-много са с номинал 50 и 100 лева, по данни на ГДБОП.
"Най-лесно се прокарват в търговските обекти и съответно по-голямата купюра води до по-голяма печалба", казва Кристиян Горянов, началник на отдел "Трансгранична организирана престъпност" към ГДБОП. Добавя, че дори и инфлацията е повлияла за това.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според експертите при фалшиви пари липсват много от защитните елементи. На допир също са различни. Един от триковете е банкнотите изкуствено да се състаряват.
"Хартията на 100 лв. е по-гладка и съответно една идея по-тънка. Холограмната лента е с изключително лошо изработено качество. Липсва изцяло защитна нишка и водният знак е доста по-различен от оригинала", посочва Горянов.
Най-близко до истинската банкнота е фалшификатът на петдесетолевка с емисия от 2006 година. Но и при нея има недостатъци.
"Защитната нишка не е вплетена в самата хартията, а е положена отгоре върху нея. И водният знак не е добре центриран", казва експертът.
От ГДБОП са задържали и фалшиви евробанкноти. Очакват броят им да се увеличи след влизането в Еврозоната. Българските банкноти се фалшифицират у нас, а еврото в чужбина.
"Вече се използват обикновени принтери, които може всеки един човек лесно да достъпи, и след определена манипулация да се използват за отпечатването на фалшиви банкноти", обяснява Горянов.
Наказанията за фалшифициране на банкноти са от 5 до 15 години, а при опит да бъдат вкарани в обращение - от 2 до 8 години затвор.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK