Зърнения баланс на страната е вързан. В момента разполагаме с два пъти повече пшеница от необходимото за изхранването на населението до следващата реколта. Това стана ясно от Консултативния съвет по зърното към Министерството на земеделието и храните, който бе и последен за ресорния министър в оставка Мирослав Найденов.

В условия на държавническа криза, пазара на храни остава спокоен. Без чувствителни маржове в цените, с изключение на брашното, което поскъпва - до над 1, 00 лева за килограм. Експертите обаче успокояват, че няма обективни причини за по-солени цени на хляба.

По време на съвета браншовите организации излязоха с две важни решения – Националната асоциация на зърнопроизводителите и тази на хлебопроизводителите настояват президента да включи представител на агросектора в предстоящия консултативен съвет.

Браншовиците се почувстваха обидени, че президентът не е поканил техен представител на предстоящият обществен съвет.

„Селскостопанските производители и преработвателите на селскостопанска промишленост в България са най-големият работодател. С оглед на това счетохме, че е абсурдно нито един представител да не бъде поканен да присъства в обществения съвет,” коментира Марияна Кукушева от Федерация на хлебопроизводителите.

Министърът в оставка Мирослав Найденов подкрепи исканията на сектора и призова да се запази състава на експертният съвет, който води преговорите с ЕК за 7, 5 милиарда евро в сектор „Земеделие".

„Ако точно в този момент експертният състав, тъй като политическият в мое лице се сменя, бъде подменен, България ще загуби много средства, сектора ще загуби много средства,” заяви той.

От своя страна браншовите организации поставиха оценка на Мирослав Найденов. Според председателя на Федерацията на хлебопроизводителите Мариана Кукушева тя е много добър 4,50. Зърнопроизводителите бяха лаконични, но не скриха, че оценката им е негативна за последните две години.

„Положителното решение за европейските средства не компенсира нашата цялостна оценка, която я направихме публично - тя беше негативна особено за последните две години,” коментира председателят на Националаната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов.

Пазарът на храни в ситуация на държавническа криза остава стабилен, коментира за bTV председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев. Единствено цената на брашното остава динамична и отчита ръст. Обективни причина за поскъпване на хляба в момента няма, уточни още той.