Председателят на ключовия Софийски градски съд (СГС) Владимира Янева ще се сдобие с обвинения покрай скандала с разработката "Червеи". Това става ясно от думите не на кого да е, а на министър-председателя Бойко Борисов.

"Прокуратурата ще повдигне обвинения, прокуратурата ще каже кой е виновен по скандалната разработка "Червеи". Това между другото е един сериозен тест и за прокуратурата, за критериите и за стандартите, които прилагат. Това коментира пред журналисти в Брюксел Борисов по повод разработка „Червеи“, цитиран от правителствената пресслужба в четвъртък.

Малко преди думите на Борисов да бъдат разпространени от пресцентъра му, шефът на бюрото за контрол на Специалните разузнавателни средства Бойко Рашков потвърди, че именно Янева е магистратът, разписал използването на СРС в делото “Червеи”. Рашков се възмути от срока, за който е издадено разрешителното – 300 дни. В Закона за СРС обаче е ясно указано, че максималният срок е 6 месеца.  

"Гледам, че медиите много ревниво пазят съдийката, която е издала разрешителното, Владимира Янева. Шеф на съд е, след като шефът на съда издава такова разрешително и то за такива срокове, затова вчера на Министерски съвет възложих на правосъдния министър, като председател на ВСС, да инициира и да  направят едно изслушване във ВСС. Защото това е притеснително. За мен 300 дни да текат мероприятия и някой да ходи да ги продължава и да казва, че става въпрос за банички дали ще откраднат, или туба бензин, ми изглежда доста несериозно“, каза премиерът Бойко Борисов.

Тук трябва да се поясни, че Рашков бе поканен на изслушване във ВСС от правосъдния министър. Срещу това действие остро се възпротиви главният прокурор Сотир Цацаров, който изказа недоумението си, защо Рашков ще дава обяснения пред кадровия орган.

Борисов, който в първия си мандат ликвидира току-що създаденото от тройната коалиция бюро за контрол на СРС, което бе възстановено при кабинета на Орешарски, сега подчерта задоволството си от работата му.

"Хубавото е, че то е съставено изцяло от предишното мнозинство на БСП, ДПС, Атака и никой не може да заподозре каквато и да е политическа игра, реваншизъм или някой от нас да се е занимавал с подобни неща, или да атакуваме някой с тях. Знаете моето мнение, че не трябва да се пипат  службите, за да може опозицията да е спокойна и да може да използваме времето да строим, да развиваме и изграждаме България. Тези скандали и разработки единствено харчат огромен обществен ресурс и създават недоверие“, каза още премиерът.

Министър-председателят благодари на Бюрото, че много ясно е указало действията и на съдиите, и на прокурорите, и на службите.

"Когато заявител е МВР, а го експлоатира ДАНС, възниква въпросът защо. МВР няма капацитет ли? Като няма капацитет да си го поискат ДАНС, да си носят отговорност. Виждате бивши министри, бивши началници казват - ние дори не сме знаели за това. Имат много работа прокурорите и се надявам да бъдат безкомпромисни и да стигнат до края. Защото ако на Цветанов са му дали 4 години, за това, което са правили, трябва да им дадат по 400 години всички по веригата, от съдията до последния, ако приемем, че има съизмеримост. Защото Цветанов го осъждат за 4 години за това, че след като съдията е дал разрешение, той едното не го е разрешил. А тези 300 дни са подслушвали или какво са правили никой не знае, включително и съдията е нарушил закон. Сега имаме с кой да се измерваме и всичко друго не е приемливо за мен“, коментира още Бойко Борисов, цитиран от прессулжбата си.

Какво има предвид Борисов

Последното изказване на премиера се нуждае от някои леки разяснения.

Вече стана категорично ясно, че СРС по разработката е поискано от отдел "Сигурност" в МВР, обаче е провеждано от ДАНС.

Това е така, тъй като с промените в Закона за МВР кабинетът на Орешарски извади подслушването и проследяването от МВР и го обособи с отделна агенция. Паралелната структура за шпионаж обаче остана да функционира в ДАНС. Тази промяна осакати силовото ведомство от към способността му да осъществява контрол чрез подслушване и проследяване.

Законовата маневра бе извършена от предишното правителство покрай скандала с прекомерното подслушване, за което обвинение получи Цветанов Цветанов. В съда обаче прокуратурата се отказа от тезата си и делото "падна".

Цветанов обаче бе осъден на две инстанции на по 4 години затвор за отказа му да бъде приложено СРС, което е разписано от съдия, срещу бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.

Сега Борисов иска 400 години затвор "за всички по веригата", включително и за Янева, която е позната като семейна приятелка на Цветанов.

От съобщението на правителствения пресцентър ярко впечатление прави и първото изречение на Борисов, в което той обявява, че прокуратурата ще повдигне обвинения. Това бе запазената марка на Цветанов в периода 2009 - 2013 година.

  • Съдът разсекрети делото "Червеи"
  • Фалстарт на делото „Червеи”
  • Делото срещу Владимира Янева започва на 29 септември
  • Отводи по делото срещу съдия Янева
  • Петя Крънчева е избрана за съдия по делото „Червеи” срещу Владимира Янева
  • Владимира Янева вече е обвиняема по аферата "Червеи"
  • Христо Иванов внесе ново предложение за дисциплинарно производство срещу Янева
  • Бившият шеф на "Вътрешната сигурност" в МВР Тодор Костадинов е обвинен за "Червеи"
  • Дисциплинарката срещу Янева е под въпрос
  • Готви се първо обвинение за "Червеи"