Премиерът Бойко Борисов не вижда проблем с командированите в България 23-ма служители на Комитета по религиозни въпроси на Турция (Дианет). Това става ясно от писмен отговор на Борисов до депутат от опозицията, предаде БГНЕС.
“Командироването на такива служители на Дианета се практикува в много държави на територията на Европейския съюз, като Германия, Австрия, Холандия, Франция и други”, допълва премиерът. От отговора му става ясно още, че представителите на Дианета, които са в България са турски държавни служители и те получават своите възнаграждения от Турция.
В писмения си отговор, Борисов припомня, че по Конституция вероизповеданията в България са свободни, а религиозните институции са отделени от държавата. “В периода от 1949 г. до 1989 г. рестриктивният Закон за изповеданията, приет и прилаган за този период, забраняваше на религиозните общности да поддържат връзки с чужбина, дори и когато това е било канонично изискване, както например за Католическата църква”, уточнява министър-председателят.
Борисов цитира Закона за вероизповеданията, в сила от 3 януари 2003 г., според който има възможност чуждестранни свещенослужители да пребивават в страната по покана на централните ръководства на вероизповеданията след становище на Дирекция “Вероизповедания” на МС. “Отговорността за дейността на чуждестранните свещенослужители се носи от поканилите ги централни ръководства на религиозните институции, регистрирани от Софийския градски съд.
Броят на чуждестранните служители, пребиваващи в страната, по покана на вероизповеданията е няколкостотин в различни религиозни институции, в това число и Българската православна църква”, пише още Борисов.
В писмения отговор, без коментар от премиера остава въпросът на опозиционния депутат: “Налице ли са рискове и заплахи за сигурността на България, произтичащи от дейността на служителите на тази дирекция (Дианет-бел.ред.)”.