"Разпитът на хора от кабинета няма да е изключение за българската прокуратура в този мандат на правителството. Отново ще сме готови да съдействаме по всякакъв начин за разкриване на всякакви атаки, проблеми и престъпност".

Това отговори на въпрос на bTV говорителят на кабинета Лена Бориславова във връзка с твърдение на главния прокурор Иван Гешев, който по-рано заяви, че министри могат да бъдат разпитани заради хакерската атака и всички обстоятелства около „Български пощи”.

Днес също стана ясно, че Софийска градска прокуратура (СГС) проверява дейността на „Български пощи“ ЕАД по сигнал за извършени длъжностни и компютърни престъпления по повод осъществен неправомерен достъп до информационната система на търговско дружество.

Бориславова заяви, че е одобрен законопроект за изменение на Закона за съдебната власт, с който във взаимодействие с представителите на Европейската прокуратура са приети изменения, насочени към осигуряване на независимост и по-добро функциониране на Европейската прокуратура у нас.

"Тъй като до този момент имаше съществени функционални и други дефицити, които пречеха на работата на Европейската прокуратура. С оглед на заварената еродирала държана система и институции, както и неработеща прокуратура, както и поредното отлагане на решението за освобождаване на главния прокурор от днес, правителството ще подпише меморандум за сътрудничество с Базелски институт за добро управление", добави тя.

Говорителят на правителството обясни, че Базелският институт е независима експертна организация, която е учредена в Швейцария и е посветена на работата по целия свят с публичните и частните структури за укрепване на управлението, противодействие на корупцията и свързаните с нея финансови престъпления, както и възстановяване на отклонени активи.

Споразумението за сътрудничество ще работи в три основни направления:

  • Изграждане на капацитет за подбор на служители на правополагащите органи и други разследващи органи с цел постигане на по-ефективно разследване, проследяване на активи и събирането на такива от незаконна дейност;
  • Предоставени консултантски услуги относно проследяване на съмнителни активи, които биха могли да са в резултат от корупция;
  • Преглед на обхвата на основните пречки в настоящата верига от действия и структурни дефицити за противодействие на корупцията и предлагане на възможни решения.

„Предвижда се европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в структура, която да има собствена администрация, да бъде бюджетно осигурена с необходимите финансови средства за изпълнение на своята дейност, да бъде определена като организационна единици по Закона за зашита на класифицираната информация. Към настоящия момент Закона за съдебна власт не осигурява в пълна степен ефективното функциониране на европейските делегирани прокурори“, заяви правосъдният министър Надежда Йорданова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement