Българският лекарски съюз подкрепи здравния министър Петър Москов с декларация за обявените от него мерки за гарантиране сигурността на медиците в ромските махали. Повод за изказването му бе поредният случай на насилие над медици.
"Нямам задължението да осигурявам правото на някой да бие лекари", отсече Москов в отговор на критиките, че трябва да осигури равен достъп до медицинска помощ на всички в страната.
Думите му предизвикаха ромската партия „ДРОМ” и Българския хелзинкски комитет, които го разкритикуваха остро. „Мислите, изразени от министъра, би следвало да са погребани с трупа на Адолф Хитлер”, посочиха от БХК.
От БЛС съобщиха още, че на предстоящия си Събор на 20 декември ще обсъдят „възможността за неспиране на линейките по рискови адреси, както и евентуално спиране на цялостната система в рамките на един ден”.
Публикуваме пълния текст на декларацията на БЛС:
„Във връзка с последните нападения над медицински екипи по време на изпълнение на служебните им задължения и последвалите изявления на министър Петър Москов и лидерите на ромските организации, БЛС изцяло застава зад позицията на министъра и вижданията му относно мерките за гарантиране сигурността на медиците, не само от Спешната помощ, но и от другите лечебни заведения. Настояваме МВР и Прокуратурата да изпълняват стриктно задълженията си, свързани с промените в Наказателния кодекс и съществуващото законодателство, за да има реални ефективни присъди при всяка една насилствена проява срещу медицинско лице – без значение от коя етническа общност са извършителите. Лекарите нямат вина за липсата на добра структура и организация от страна на държавата по отношение на Спешната помощ, още по-малко за липсата на достатъчно линейки и екипи, закъснели при изпълнението на адреси.
Ние, като организация на лекарите, не можем да си позволим да бъде подложено на риск здравето на нашите колеги, поради което на предстоящия Събор на БЛС (20 декември) в специална точка ще обсъдим възможността за неспиране на линейките по рискови адреси, както и евентуално спиране на цялостната система в рамките на един ден. Може би тогава обществото ще осъзнае какво означава да се живее без спешна медицинска помощ.
Обръщаме се и към ромските лидери с призив за намиране на съвместно решение, а не противопоставяне на тази малцинствена общност и разделянето й от българското общество. По наше мнение, много по-важно е да се разшири дейността и броя на хората, заети в тази сфера – медицински медиатори, произхождащи от този етнос и обучени на основните правила за прилагане на здравните грижи в страната. Така те ще могат да посредничат на ромите при здравни нужди, да организират тяхното осъществяване и да гарантират безопасността на медицинските екипи. Считаме че главните усилия в тази област трябва да бъдат насочени към образование, квалификация и намиране на работа за реално вграждане в обществения живот на тези малцинствени групи. А не тези хора да бъдат използвани единствено и само по време на избори срещу мизерни суми от корумпирани политици, които се възползват от тяхното незавидно положение.
Настоящата декларация изразява официалното становище на Български лекарски съюз, всякакви други изявления в публичното пространство се считат за лична позиция.”