По Конституция депутатите не могат да разглеждат нито един въпрос в пленарната зала, докато не изберат кой да е "пръв сред равни".
Без председател - политическите сили на практика не могат официално да сформират парламентарните си групи. Това автоматично означава, че не може да се задейства и процедурата за редовна власт - президентът не може да ги покани на консултации, нито пък да връчи първия мандат. Защото по конституция той се дава на председателя на най-голямата парламентарна група.
Замразена е работата и в пленарната зала, където не може да се обсъждат други въпроси освен избора на председател.
Въпреки това днес от служебното правителство внесоха в Народното събрание всички спешни законопроекти - тези по Плана за възстановяване и устойчивост, както и тези за съдебната реформа. За да се отворят обаче, пак трябва председател.
Невъзможният избор на председател блокира изцяло работата на депутатите. И на тези, които искат да останат, но и на тези, които искат да си тръгнат.
„Аз вчера подадох заявление за освобождаването ми като народен представител. Не мисля, че моето депутатско място е най-голямата задача на този парламент, така че ще се надявам скоро да може да приключим с този въпрос“, заяви Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Проблемът е, че Бориславова вече положи клетва и сега трябва освобождаването ѝ да бъде гласувано в пленарната зала. А опонентите вече атакуваха.
„Лена вчера си тръгна, че ще работи за изборите за София, за кмет. Ако Деси Атанасова вчера беше напуснала парламента, за да работи за Русе, вие как щяхте да се отнесете. Отговорно ли е това към правителство, парламент, преговори – не“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
В защита Кирил Петков обясни, че от сега се готвят за местния вот и ще имат общ кандидат за кмет на София с "Демократична България" и "Спаси София".
„Нейната задача ще бъде структурирането на екипите и дейността, която трябва да се случи“, каза Кирил Петков.
„Кандидатът за кмет ще бъде фигура, която ще е по общо съгласие на всички организации“, каза Бориславова.
Обмисляте ли да сте вие тази фигура?
„Не мисля, че в момента партиен кандидат, разпознаваемо лице е най-доброто решение“, отговори тя.
Без председател депутатите останаха с "вързани ръце" и за Великденската си ваканция. Нито успяха да я отменят - нито да я запазят.
Така няма да използват традиционната 10-дневна почивка и ще се върнат на работа, когато приключат официалните празнични дни. Тогава ще ги чакат нови законопроекти – за разглеждането им обаче пак е нужен председател.