Наши специалисти и научно оборудване помогнаха за експеримента, при който вчера беше регистриран загадъчният Хигс бозон. Предстоят обаче обстойни изследвания, за да бъде потвърдено или отречено дали частицата наистина е „бозонът на Хигс”.

Около 40 физици, инженери и техници от Института за ядрени изследвания към БАН са работили през последните 20 години за експериментите в ЦЕРН. Заедно с колегите им от Физическия факултет на Софийския университет и Централната лаборатория по мехатроника и приборостроене броят на нашите специалисти съдействали за откриването на "божествената частица" надхвърля 70.

От 20 години български учени работят в ЦЕРН и участват в експериментите с Големия адронен колайдер. Значителна част от оборудването на детекторите, които улавят непознатите досега частици като Хигс бозона, са конструирани и произведени от наши специалисти, в България. През 1997-а те изработват съществени детайли от уредите, без които резултатите за "божествената частица" нямаше да са известни на човечеството.

„В България бяха произведени 700 тона медни абсорбени плочи, което е половината от калориметъра, е произведено в България. Което пък донесе на страната, дето казват - каква е ползата от науката, науката донесе тогава в тези трудни години 5 милиона долара на България. доц. д-р Владимир Генчев

Ползата от българското участие в ЦЕРН е не само финансова и научна. Благодарение на нашите специалисти, международният екип работещ по колайдера, знае за страната ни и високо цени тяхната работа.

Български са и специалните камери, които грубо казано, заснемат появата на новите частици в Колайдера. Досега няколко наши фирми са печелили търгове обявени от ЦЕРН, като стойността им надхвърля 10 милиона долара. Българска софтуерна компания отговаря и за част от обслужването на компютрите използвани в работата по ускорителя.

Българското участие в ЦЕРН продължава, въпреки финансовата криза. В момента около 10 души дори са на щат като специалисти в европейския център за ядрени изследвания. Това е добро вдъхновение за младите хора посветени в науката.