На 19 февруари България се прекланя пред паметта и делото на Апостола на свободата Васил Левски.
Делото ...
"За чиста и свята република"- такъв е бил идеалът на Левски, държава, в която всички да имат равни права, независимо от етническата си и религиозна принадлежност. И така Апостола работи неуморно за постигането на тази цел. Той е създател на Вътрешната революционна организация и на Българския революционен централен комитет, участва в Първа българска легия. Пътува по страната и създава тайни районни комитети, които да подготвят националния бунт. През 1867 година е знаменосец в четата на Панайот Хитов, а през 1868 е в Белград във Втората българска легия. Но заради идеалите си едва 36-годишен Левски увисва на бесилото.
139 години след обесването ...
В съзнанието на съвременните българи Васил Левски остава един от най-ярките ни революционери. Дякона е национален герой и национален идеолог.
Левски увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но почитаме паметта му на 19-ти.
В цялата страна имаше възпоменания за трагичната загуба на идеолога и организатора на българската национална революция.
В столичния храм "Света София" беше отслужена Архиерейска панихида, след която литийно шествие се отправи към паметника на Левски. От 18.00 ч. пред паметника на Апостола се проведе митинг-поклонение
В Карлово още сутринта в храм „Света Богородица” беше отслужена заупокойна света литургия и панихида в памет на Апостола. По-късно на площад „Васил Левски” се състоя митинг-поклонение.