Бюджет с 3% дефицит, без орязване на социални разходи и без вдигане на данъци. Така най-общо изглежда финансовата рамка за тази година, която официално обяви финансовото министерство. 3% дефицит дава възможност да изпълним критериите за приемането на еврото.

Другият ключов показател - инфлацията - е заложена на 8,7 на сто, но това е условие, което не покриваме към момента. Предвижда се още ръст на икономиката от 1,8%.

Бюджетът планира и промени по отношение на доходите на домакинствата. Проектозаконът гарантира ръст на пенсиите - те ще бъдат увеличени с 12 на сто.

Планирано е и увеличаване на заплатите в обществения сектор с 10%, но само там, където досега те не са коригирани заради високата инфлация. Заложено е и увеличение на учителските заплати до 125% от средната работна заплата за страната. Минималната работна заплата ще остане без промяна, но обезщетението за отгелждане на дете през втората година се увеличава от 710 до 780 лв.

По-малко разходи за инфраструктурни проекти, повече чакани приходи от НАП и митниците, от дивиденти от държавните дружества помагат дупката в бюджета да бъде свита до 3 на сто, отчете финансовият министър. Но въпреки това:

„Нямаше възможност да се вдигне допълнително МРЗ, ако парламентът прецени нещо различно за сметка на някои от другите разходи, това може и да се случи“, каза Василев.

Синдикатите настояват за по-сериозно увеличение на заплатите в обществения сектор, а бизнесът не вижда основание.

Преди парламентът, бюджетът ще бъде обсъден от социалните партньори.

За какво ще стигнат парите в държавата - по темата коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика.