Влизането в еврозоната е приоритет в предложения от Министерството на финансите законопроект за държавния бюджет на България за 2023 г. Заложеният в него дефицит до 3% от БВП е важен за България, тъй като това е един от икономическите показатели, въз основа на които се оценяват страните, които искат да въведат еврото.
"Ключово е да запазим Маастрихтските критерии, с изключени на инфлацията, която не зависи от нас, а от външни фактори, но напоследък намалява доста бързо", заяви премиерът Николай Денков.
Той подчерта, че влизането в еврозоната не трябва да бъде за сметка на заплатите, хората и пенсиите и посочи, че държавният бюджет за 2023 г. е с фокус върху социалните плащания. Според акад. Денков заложеният растеж на БВП от 1,8% също изглежда изпълним.
Премиерът посочи още, че трябва да се планират разходи за инвестиции и капиталови разходи на проектен принцип. По този начин ще се преустанови практиката на неефективно и непрозрачно отпускане на средства с Решения на Министерския съвет в края на годината.
Денков увери, че ще има финансиране за вече готовите проекти в ползва на отбраната, като за 2025 г. те ще бъдат отделени повече средства. Тогава страната ни ще изпълни и заложения от НАТО минимум от 2% от БВП на средствата, които се отделят за отбрана.
„Когато се планират проектите и самото финансиране, от една страна, е важно как Българската армия да получава собствена сила и мощ, за да отбранява държавата, хората и територията. От друга страна, едновременно с това тя трябва да се интегрира с общите сили на НАТО, защото само заедно можем да бъдем достатъчно силни, така че никой да не посмее да помисли да наруши нашата територия“, каза премиерът.
Николай Денков очерта и темите, които ще бъдат на дневен ред по време на заседанието на Европейския съвет. Сред тях са Шенген, еврозоната, мигрантският поток и създаването на координационен център у нас за опазване на източната ни граница, законодателната програма на България.
Повече за пътя ни към еврозоната четете на businessnovinite.bg.