По-ниски осигуровки и по-трудно пенсиониране - така изглеждат предложенията на бизнеса за стабилизиране на осигурителната система. Срокът, в който страните в тристранния съвет трябваше да внесат идеите си, изтече.
Комисия към Тристранния съвет вече събра всички идеи. Предложенията на синдикатите станаха ясни първи - те настояват за увеличение на осигуровките за пенсия и за безработица.
Вече са ясни и тези на бизнеса - те са в обратната посока - за намаляване на осигуровките и по-конкретно - намаление с 0,5% на вноската за болничен и майчинство. В момента по това направление в НОИ отиват 3,5 % от доходите ни. Предложението е да се внасят 3%.
Бизнесът настоява още да НЕ плаща за първите три дни от болничния, а само за един ден, както беше преди години.
Фондът на НОИ, от който се изплащат болничните и майчинството, е на червено. Предварителният отчет за 2013 г. показва, че дефицитът е 45 млн. лв. Въпреки това бизнесът иска по-ниска вноска. „По-стриктният контрол ще доведе до по-разумно харчене на средства, а по-разумното харчене на средства ще доведе до икономии и фондът може да бъде стабилизиран”, обясни Ивелин Желязков от Асоциация на индустриалния капитал в България.
Намаление на вноската ще бъде „глътка въздух" за фирмата на Димитър Иванов, която се нуждае от нови инвестиции. Той приветства и предложението да се върне старият начин за плащане на болничния - шефът да поема един ден, а не както е сега - три. „Абсолютно несправедливо е това нещо, защото в крайна сметка се получава дублиране на плащанията от работодателите и едно леко бягане от отговорност от държавата”, смята Иванов, който се занимава с производство на дограма.
Мярката работодателят да плаща за първите три дни от болничния, оказва се, не намалява разходите на НОИ. Ефект е имало само през 2011 г., от тогава досега - те растат.
Расте и броят на тридневните болнични. Около 1/5 от всички през 2013 г. са за три дни. „Избягваме да взимаме болничен, защото сме на заработка и заработката ни е много по-голяма от болничния. По принцип само в краен случай само два-три дена ползваме”, обясни работникът Петър Милчев.
Бизнесът настоява и за по-строги правила за връщане на загубени здравни права. Твърди, че хората масово плащат осигуровките си за три години назад само ако им предстои скъпоструваща операция, а след нея - отново спират да плащат. Здравният министър подкрепи идеята. „Аз ще настоявам за това, че при влизането в системата трябва да бъдат платени всички здравно осигурителни вноски, които пациента дължи”, коментира Таня Андреева.
Кои от предложенията в крайна сметка ще станат факт и кога, все още не е ясно. В областта на социалното осигуряване НОИ предстои да изготви разчети коя идея колко ще струва и може ли държавата да си я позволи.
Очертават се горещи дебати за осигуровките - както социалните, така и здравните. Предстоят преговори и за това при какви условия ще се пенсионираме от 2015 г. нататък. Засега има много различни предложения, които трудно могат да се обобщят.
Бизнесът е радикален - искат след 2020 г. и мъже и жени да се пенсионират при 40 години стаж и 65 години възраст. Какво ще остане като окончателен вариант предстои да видим.