Втори ден без следа от тримата мъже, изчезнали след серията взривове край Сливен. Издирването на тримата работници на „Берета Трейдинг” - Енчо Кремъков, Николай Гочев и Станимир Киров беше подновено рано тази сутрин със специализирана техника от Министерството на отбраната. И тримата са семейни и имат деца. С настъпването на вечерта спасителната операция по издирването приключи без резултат. Утре операцията ще бъде подновена.
Безпилотен самолет прелетя днес над района, в търсене на оцелели. Близките на изчезналите изразиха надежда, че те са успели да оцелеят, тъй като в склада за боеприпаси имало бомбоубежище за случаи на опасност.
В района на Петолъчката бе докаран робот, снабден с видеокамери, който се управлява дистанционно от около километър. Предстои и той да се включи в дейностите по издирване на тримата работници - мярка, която се налага докато изминат 24 часа от последния взрив. Тогава военни експерти ще могат да влязат склада.
Продължават обаче единичните взривове, като последният е бил по обяд. По-рано се смяташе, че след експлозията в 5:45 тази сутрин е малко вероятно да има още гърмежи.
Зам.-министърът на отбраната Валентин Радев, който пристигна на мястото на инцидента, оглави сутринта операцията по издирването на изчезналите и разследването на причините за експлозиите.
"Пускаме безпилотни самолети, за да заснемем обстановката в склада и да решим къде влизаме, къде няма риск за екипа. Вече знаем, че в хранилището е имало над 10 тона боеприпаси, което е по-голямо от допустимото количество. Най-вероятно има нарушения в правилата за съхранение", каза Радев и допълни, че е започнала проверка на документите на фирмата, стопанисвала склада.
Въпреки сложната обстановка в района, вече са установени съществени нарушения в количествата взрив, който е съхраняван в складовете. На място е съхраняван еквивалент на повече от 10 тона тротил.
„Там, където видяхме в цеха въобще не е това, което говорят хората, които работят и управителят. Това не е никаква еднодневна норма - не по-малко от по груби сметки с колегите около над 10 тона тротилов еквивалент”, каза зам.-министърът на отбраната Валентин Радев.
Малко след 9 ч. излетия и първият безпилотен самолет с вградена камера, след като екипът ни беше помолен да изключи предавателната си техника, за да не смущава управлението на апарата. Това обаче не спаси машината.
От камерата, монтирана на втори безмоторен самолет, стана ясно, че съхраняваното количество боеприпаси е превишавало в пъти позволеното от закона. Намерени са и мобилни телефони, които са абсолютно забранени за внасяне, защото могат да причинят запалване.
Собственикът на фирмата Денислав Делев обаче отрече да има нарушения на правилата за безопасност. Каза и че всички служители са преминали задължително обучение, което учуди със своята продължителност.
Според Делев, изчезналите хора са сред най-добрите служители на фирмата. Двама от работниците били там от самото й създаване. Делев заяви още, че семействата на изчезналите ще бъдат подпомогнати финансово.
„Ние задължително, така е регламентирано по инспекцията по труда, се прави едно обучение, което наистина то продължава четири дена, това обучение включва запознаване с всякакви взривни материали. Ежедневно КОС-аджиата от Ямбол е в базата. Ако е пропуснал някой ден, значи през ден, но той горе си има дето се вика кабинет и непрекъснато пълен контрол”, каза Делев.
Около 16 ч. експерти от Министерство на отбраната достигнаха огнището на взрива. Окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев каза, че е вероятно да има загинали.
"Положението е страшно”
С тези думи излизат следователите от барутните погреби. Близките на тримата изчезнали обаче продължават да се надяват на чудо. Жената на 49-годишният Станимир Киров, ни разказва, че инцидентът станал дни преди мъжът й да напусне работа заради влошеното си здраве. За последно тя е говорила с него вчера сутринта, днес телефонът му е извън обхват. Ирен Кирова се надява да са се скрили в убежище.
Другите двама в неизвестност- Николай и Енчо, са сред най-опитните служители във фирмата и работят там от нейното създаване.
Скрит в миша дупка, със счупени ребра, на косъм от смъртта се е разминал Станимир - най-тежко пострадалият при взривовете. Той ще остане в реанимация още няколко дни.
„Ударната вълна го е ударила в гръб като летящ предмет го е ударил в гърба. След това е успял да се придвижи и да намери укритие, каза някаква рампа е намерил там, под която се скрил. Изчакал е взривовете да утихнат и е успял да се обади на спасителите по телефона”, разказа управител на болницата в Сливен Васислав Петров.
9 от общо 18-те ранени при взривовете вчера остават в болницата, състоянието им е стабилно и няма опасност за живота им.
Областният управител на Ямбол Димитър Иванов, който е и председател на Кризисния щаб, съобщи, че няма хора, които в момента да са извън домовете си. Експертите имат готовност да помагат, включително и с психолози, при нужда.
Иванов призова хората, ако забележат непознат предмет, да сигнализират властите.
Прави се пълен оглед на най-близките села, за да се преценят нанесените щети. Няма повишение на вредните емисии във въздуха, нито замърсяване на водата, показаха измерванията на мобилната станция, разположена в село Лозенец. Всички отчетени стойности са далеч под допустимите концентрации. Измерванията и пробите продължават през целия ден.
Безсънна нощ
Хиляди жители на община Стралджа прекараха безсънна нощ след изживения ужас от взривяването на складовете с боеприпаси край ямболското село Лозенец. Хората не можеха да намерят покой след случилото се, мнозина прекараха нощта далеч от домовете си от страх да не пострадат от случайни шрапнели.
Първият взрив заварил Татяна Монева на работното й място - на около 3 километра от епицентъра на преизподнята. Първата й мисъл била да се обади веднага на брат си, който бил на смяна в складовете за боеприпаси.
„Първата ми реакция беше - да помисля за брат ми... и му звъннах веднага. И той ми вдигна и вика: „Ужас! Ужас! Ужас!” Успял е да избяга... Голям ужас е било! Нещо много страшно! Каза, че са хвърчали около него железа. И неговият приятел, дето са бягали, е отхвръкнал на 15 метра”, разказва жената.
Мнозина потърсиха спешна медицинска помощ в селските хоремаци, където продажбата на алкохол не сптря до късни доби. В Драгоданово къщите се залюлели като при силен земетръс.
В стралджанското училище се настаниха евакуираните жители на Лозенец, които дълго напразно очакваха обещаната храна и одеала. До късно през нощта полицейски блокади препречваха достъпа да Лозенец и Горно Александрово.
Хората в Лозенец все още са в шок от преживяното. Районът над селото където са паднали две отсколки, се охранява от полицаи и се издирват и други останки.
В село Горно Александрово пораженията от взривете край петолъчката са значително по-малко. Напукани стените на няколко къщи, изпочупени стъкла. В един от дворовете падна снаряд, без да причини щети.
Представители на социално подпомагане заедно с кметовете на населени места обхождат пострадалите домове. Оценяването на щетите от взривовете продължава.
Втори ден пътят София-Бургас край Петолъчката е затворен
В сила остава установената вчера 3-километрова зона за сигурност. Извършва се контролирано взривяване на боеприпаси, които са паднали на пътя от Петолъчката за Бургас, за да може да бъде разчистен пътят и да бъде пуснато движението съобщи министърът на отбраната Аню Ангелов. Последният взрив е бил в 12:30 часа.
Движението в момента се извършва по обходни маршрути: за Бургас през Сливен - Ямбол - Саранско - Тамарино - Средец - Бургас или Сливен - Ямбол - Екзарх Антимово - Карнобат - Бургас. За движещите се от Бургас към София е в сила обратният маршрут.
Пътуващите от Бургас за Котел и Омуртаг да се движат в посока Бургас - Карнобат - Сургурларе - Пъдарево - Мокрен.
От Сливен в посока Котел – Омуртаг се ползва обходно трасе: Сливен – Ичера - Градец. От Котел и Омуртаг за Бургас – през Пъдарево-Сунгурларе-Карнобат.
За ГКПП - Лесово се пътува през Карнобат – Екзарх Антимово – Зорница – Саранско до Път І – 7 в посока Лесово.
МВР предупреди за разпилени боеприпаси в района около Петолъчката и призова хората да подават сигнали на 112, ако попаднат на осколки, боеприпаси или части от тях.