Най-вероятно има жертви при взрива на склада за боеприпаси край "Петолъчката". Предположението е на окръжния прокурор на Ямбол Георги Ханджиев, който все пак уточни, че все още това не може да се заяви категорично.
Обвинителят е първият човек, който заговори за човешки жертви малко повече от 24 часа след началото на експлозиите. В същото време опитите за откриването на тримата изчезнали след взривовете са неуспешни.
„Най-вероятно, като съдим от кратера, който е образуван под склада от взрива, ще има жертви, но още не можем категорично да говорим за жертви и брой, тъй като може да са излезли по някакъв начин, да не са били вътре в момента на взрива”, каза Ханджиев.
Прокурорът обясни, че окончателен отговор на въпроса има ли жертви може да се даде едва когато екипите успеят да влязат вътре. Към тази крачка обаче може да се пристъпи 24 часа след последния регистриран взрив, който е бил около 12.30 часа днес.
Екипи на ДОТИ извършват контролирано взривяване на боеприпаси. По думите на прокурора се стеснява периметърът на огледа в района на инцидента.
Човешка или техническа грешка
Двете водещи версии за серията взривове са човешка грешка или техническа неизправност в избухналия цех. Прокуратурата проверява още и хипотезата за фрапиращи нарушения при съхранението на снарядите, заяви в интервю за bTV заместник-главният прокурор Бойко Найденов.
Според една от водещите действия на разследващите, при рязането на снарядите от една от машините е изхвърчала искра, която е причинила първата експлозия.
„Знаем, че са обработвали голямокалибрени снаряди на съответните машини. Това, което предстои да установим, е дали е спазена точно технологията за работа, дали е имало там съответните охлаждащи материали, дали в крайна сметка е спазено изискването да не се съхраняват на това място взривни вещества, където се и утилизират”, каза Бойко Найденов.
В момента на взрива тримата изчезнали мъже са се намирали в цеха. Други двама са стоели пред вратата. При експлозията ударната вълна ги повалила на земята и това спасило живота им. Още при старта на разследването в завода са открити редица фрапиращи нарушения.
„Самият факт, че се е случило, говори, че някъде по веригата някой не си е свършил работата. За съжаление се случва не за първи път. Ако беше за първи път, можеше да допуснем, че е възможно нещо случайно да е станало. Но видяхте взрива в Челопечене, преди това имаше взрив в Бобов дол”, коментира Найденов.
Всички работници вече са дали показания. Оцелелите са разпитани в болницата, а от фирмата са иззети всички документи, за да се провери дали хората са били инструктирани как се работи с взривни вещества. Прокуратурата има няколко месеца, за да приключи разследването.
На почивка в Бали
В същото време военният министър Ангелов заяви в парламента, че служителка на ведомството му е разследвана от Комисията за конфликт на интереси, тъй като е използвала служебното си положение, за да придобие лични облаги. Министърът каза това в отговор на въпрос дали е вярно, че чиновник от МО е бил на почивка в чужбина за сметка на фирма „Берета Трейдинг”.
„Тя скоро ще си получи заслуженото. Това е било конфликт на интереси в началото на 2009 г.”, продължи Ангелов.
Служителката лично е изготвила договор с фирмата "Берета Трейдинг" за над 3.5 млн. лева през 2008 година и е трябвало да контролира изпълнението му. През септември тя е заминала на екскурзия на остров Бали с ваучер, който е получила от фирмата, а съпругът й е доплатил част от почивката.
От МО съобщиха, че тя работи в дирекция "Инвестиции в отбраната" на МО и пряко се занимава с обществените поръчки. Сигналът за конфликта на интереси е бил даден от Инспектората на ведомството и служба "Военна полиция".