Сирийски бежанци у нас са заплашвани от страна на служители на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) с неограничено протакане на процедурата им за статут, ако не спрат да недоволстват срещу нечовешките условия на живот. За това алармират от Българския хелзинкски комитет (БХК) в позиция до медиите, в която искат и оставката на правителството като поемане на отговорност за безчинствата на агенцията.
Представители на Българския хелзинкски комитет (БХК) са открили редица нарушения при свои посещение в центровете за настаняване на чужденци в кв. „Военна рампа” и кв. „Враждебна” в София, се посочва в становището.
Множество хора от центъра във „Враждебна” свидетелстват, че служители, които провеждат интервюта на търсещите закрила, заплашват тези от тях, които са посочени от полицейската охрана на центъра като организатори на протеста там. Заплашват ги, че ще продължат неограничено дълго процедурата им за получаване на бежански статут, ако търсещите закрила не престанат да се оплакват и да протестират. Това поведение е престъпно – то съставлява принуда (чл. 143 от Наказателния кодекс (НК)), ако не престъпление по служба (чл. 282 НК), категорични са от БХК.
Протестът на търсещите закрила във „Враждебна” е заради нечовешките условия на живот, при които те са настанени - фекалните тръби са неизправни и се образуват течове на фекалии, тоалетните са мръсни, тоалетните и баните са крайно недостатъчни. Топлата вода също е крайно оскъдна, защото се осигурява от само два бойлера на етаж, алармират от БХК.
Посещението е установило още, че бежанците нямат достъп до лекар, а линейки пристигат само за спешни случаи и отказват прегледи на други. „Бременни жени, бебета под 1 г., хронично болни, в т.ч. деца – например, момче на 8 г. с епилепсия, което четири дни по-рано беше получило припадък – са без лекарско наблюдение. Които от хората могат, сами организират посещения в болница. В един случай семейство чака 7 часа в МБАЛ и спешна медицина „Пирогов”, защото медиците отказват преглед поради липса на преводач. Преводач, в крайна сметка, осигуряват хората сами”.
Нарушенията и данните за лошите условия на живот не спират до тук. По данните на БХК в центровете няма отопление, електрическата инсталация е неизправна - работят само някои контакти в сградата, дограмата на прозорците не прави изолация, а някои от тях са счупени. Помещенията са задръстени от боклук, натрупан в сградата преди настаняването на бежанците и няма уреди и помещения за готвене и топлене на течности.
БХК алармират и за недостатъчно храна - предоставят се веднъж на седмица или 10 дни консерви, а насъщните продукти, като хляб, хората си набавят сами или чрез дарения.
От БХК посочват, че разполагат и със снимков материал. В становището си, че заявяват, че тези условия на живот съставляват нечовешко/унизително отнасяне с бежанците, в нарушение на Член 3 от Европейската конвенция за правата на човека. Те съставляват тежко нарушение и на чл. 29, ал. 1 от Закона за убежището и бежанците, според който търсещите закрила имат изрично право на подслон и храна и достъп до безплатно здравеопазване и психологическа помощ. В този смисъл е налице пълна абдикация на властта от законността, категорични са от БХК.
Българският хелзинкски комитет окачествява тази криза като радикално институционализирано нарушение на основни права на човека. Кризата с нечовешкото отнасяне с търсещите закрила от Сирия е най-голямата правозащитна криза в България от началото на 2013 г. Настоящето правителство, което избира ръководството на ДАБ, носи отговорност за тази криза и по тази причина дължи оставката си.
Припомняме, че на 14 юни 2013 г. БХК вече поиска оставката на премиера Орешарски заради предложението му Делян Пеевски да бъде избран за председател на ДАНС.