Няма нужда България да бъде поставяна под мониторинг заради бежанците, заяви пред БНР комисарят по вътрешните работи на ЕС Сесилия Малмстрьом.
В началото на тази година тя имаше намерение да активира спрямо страната ни специален механизъм за ранно предупреждение заради бавните процедури по обработка на документите на търсещите убежище и лошите битови условия.
Днес обаче Малмстрьом беше категорична, че ситуацията у нас е овладяна и не се налага въвеждане на подобен механизъм.
„Видяхме в България много, много сериозни усилия за справяне със ситуацията. Постигнат беше голям напредък въпреки продължаващия натиск от новопристигащи хора. Така че в този момент нито за нас, нито за българските власти има необходимост от прилагане на този инструмент”, каза Малмстрьом и допълни, че продължава да работи с властите у нас.
Плюс 416%
През миналата година България е посрещнала над четири пъти повече бежанци в сравнение с предходната 2012 г., сочат обобщените данни в годишния доклад на Европейската служба по въпросите на убежището, представен в понеделник.
Най-много сред търсещите убежище у нас са сирийските граждани. Броят на сирийците, насочили се към България миналата година, е отбелязал увеличение от близо 10 пъти. От всички, потърсили убежище в България, 63 на сто са били сирийци, сочи документът.
България и Малта са двете държави в ЕС, одобрили най-много молби за предоставянето на закрила – 88%, се отчита в доклада.
България, Италия и Гърция са били подложени на най-голям миграционен натиск през 2013 г., се допълва в документа. Общо за ЕС броят на сирийците, търсещи убежище, е нараснал със 109%.
Наблюдава се ръст от 71% на гражданите на Руската федерация, потърсили статут на закрила от ЕС. На трето място по брой подадени заявления в ЕС са били жителите на Косово, които бележат увеличение от 98% за последната година. Най-рядко молби за убежище са били одобрявани от Гърция (4 на сто), Унгария (8 на сто) и Естония (9 на сто).
„Страни като България имат много малък опит в посрещането на бежанци и не бяха подготвени, затова им оказахме подкрепа, а властите извършиха забележителна работа в посрещането на нуждите на тези хора”, коментира на пресконференция еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
В доклада за България се посочва, че условията за настаняването на бежанците миналата година са били лоши, липсвали са служители за придружаване на пътуващите сами деца. Сред останалите установени у нас слабости са задържането на бежанците и недостатъчните възможности на администрацията за работа с тях.
В документа се отбелязва, че от началото на тази година България отчита напредък в тези области, особено по отношение на условията за прием. Допълва се, че осигурената досега помощ от ЕС ще бъде предоставяна до септември.