Затварянето на границата на България с Турция като мярка срещу бежанския поток е немислимо, категоричен бе зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов в коментар на широко обсъжданата през последните дни опция.

„Затваряне на границата означава никой да не влиза през контролно-пропускателните пунктове”, аргументира се Маринов, който в понеделник обясни в ефира на bTV, че подобна мярка не е била обсъждана официално на Министерски съвет.

По-рано днес в предаването „Тази сутрин” военният министър Ангел Найденов, който пръв заговори за възможността за затваряне на границата, обясни, че всъщност разсъждава върху всички варианти, макар че този е краен и малко вероятен.

„Нашите мерки са насочени към засилване на охраната на границата. Ние и в момента я охраняваме. Лицата, които са задържани в момента на преминаването им, ние не може да ги държим с часове. Това са малки деца, бременни жени, имаше случай на родилка преди две седмици. Няма как да ги задържим - те се нуждаят от защита, и трябва да я получат”, обясни Васил Маринов.

По думите му, лимитът на България за прием на бежанци има чисто финансови измерения. „Много български граждани живеят в много лоши материални условия и те биха се радвали да получат подслон и храна, както и лицата, търсещи закрила, така че това са чисто икономически проблеми. Просто нямаме ресурс да задържаме по-голям брой”, допълни зам.-министъра на вътрешните работи.

Във връзка със страховете на българските граждани от увеличаване на престъпността заради имигрантите, Маринов подчерта, че е регистриран само един случай на престъпление, извършено от бежанец от Сирия. „Един сирийски гражданин взел 20 лв. от едно момиче, но после веднага се е предал на полицията. Целта му е била да бъде задържан, за да му бъде осигурена храна и подслон. Т.е. това на практика не е точно криминална проява”, коментира той.

По думите му, престъпленията, дело на бежанци, се извършват предимно от хора от Северна Африка, които нямат доходи. „По-голямата част от сирийските граждани идват тук с финансово обезпечение”, информира Васил Маринов.

Тази сутрин МВР съобщи, че през последното денонощие служители на Гранична полиция са установили 62 души, опитали да преминат нелегално през турско-българската граница, като 48 от тях са граждани на Сирия.

Общо капацитетът за настаняване в териториалните поделения на Държавната агенция по бежанците и в специализираните домове на МВР е 2350 лица. Капацитетът на ДАБ е надхвърлен с 528 места.

На днешното си редовно заседание Министерският съвет предостави на Агенцията за бежанците два имота в София, които отне от министерствата на земеделието и храните и на образованието и науката, които са престанали да имат нужда от тях.

Първият имот е на закритата Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване в местността „Военна рампа-изток”, а другият – неизползвани сгради, намиращи се в район „Кремиковци”. Предоставянето на имотите на ДАБ ще позволи откриването в тях на временни приемателни центрове за настаняване на чужденци, търсещи закрила.

Преди дни Военното министерство също обяви, че ще предостави свои сгради, които не използва, за настаняване на бежанци. Ведомството вече е изготвило списък на имотите, предстои ДАБ да избере кои ще ползва.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас