За първи път след бунта на мигрантите в Регистрационно-приемателния център в Харманли там бяха допуснати телевизионни камери.

Шест дни след събитията там около 90% от счупените стъкла са възстановени, поправена е и трапезарията, работи и кухнята, която не е пострадала много и през тези дни храната за бежанците е била раздавана по стаите им.

Снимка: bTV

Въпреки това хората живеят в лоши хигиенно-битови условия.

В баните има мивки и течаща вода, но няма кранчета за топлата. Част от тоалетните са запушени.

Снимка: bTV

Хората спят на мръсни матраци.

В единия от корпусите, където са настанени семейства от Ирак, в една стая с размери 3х2 м живеят по 6-8 души. Там си готвят, там се хранят, там спят.

Ашра заедно с деветте си деца живее в стая, колкото килер. В съседната стая,  също толкова мръсна баща е пропътувал хиляди километри от Ирак, носейки  тежко болното си дете на ръце и моли за лекар.

В центъра е мръсно, по стените има дупки, но поне е топло.

По коридорите се виждат матраци и части от счупени легла.

Снимка: bTV

На фона на мизерията и мръсотията Агенцията по бежанците заявиха, че ремонтът в лагера вече тече.

От Държавната агенция за бежанците ни уверяват, че всеки в лагера ще  получи необходимата медицинска помощ и че до месец  всички следи от погрома в лагера ще бъдат заличени. 

„В момента  имаме сключен договор за извършване на ремонтни дейности, за прекарване на парно отопление на корпуса. Голяма част - около 300 семейни с жени и деца, са изведени в новоизграденото селище с контейнери. Периодично всички ще бъдат извеждани и след като бъде извършен ремонт, ще бъдат настанени отново в помещенията”, поясни зам.-председателят Кирчо Киров.

Същевременно  от лагера бяха изведени група афганистански семейства, пожелали доброволно да бъдат върнати в  родината си. Тези, които остават, не са съгласни да живеят под ключ.

„Това не е затвор, а аз съм затворник. Аз бягам от „Ислямска държава”, аз съм кюрд и нямам пари, а вие ме държите тук против волята ми”, каза Бажер.

По данни на Агенцията за бежанците в момента в Харманли  живеят 2235 души, от които 1024 афганистанци, до които достъпът на журналисти е забранен. 400 от сочените за най-агресивни от този етнос вече са изведени.

Вижте още за условията, при които живеят бежанците:

Само една част от центъра в Харманли ще бъде от затворен тип, обяви Киров, цитиран от БГНЕС. Преустройството в центъра ще бъде извършено с европейски средства.

Центърът в Пъстрогор ще бъде преоборудван от открит в закрит тип, добави Киров.

Към Пъстрогор ще бъдат пренасочени част от настанените в разпределителния център в Елхово чужденци.

Изпълняват се мерки за разширяване на капацитета за настаняване в специализирания дом за временно настаняване на чужденци в Любимец, където вече са доставени 50 фургона и постелъчно имущество за 400 души.

Разгледани са възможностите бивши застави на граничната полиция в района на българо-турската граница да бъдат преобразувани в центрове за настаняване на чужденци. Те ще са от затворен тип и охраната им ще се осъществява от служители на МВР.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement