По данни на Регионалните здравни инспекции към края на август в 12 от областите в страната няма денонощни аптеки.

Какви са причините за това и какви са вариантите за решение на проблема?

Кога последно е имало денонощна аптека в Монтана, си спомнят малцина.

Най-трудно е за жителите на община Георги Дамяново, където от около 20 години няма нито една аптека.

Преди няколко месеца Общинският съвет в Монтана решава да отпуска до три хиляди лева на месец на аптеката, която заяви възможност да работи до полунощ. Кандидати има, но процедурата още не е задействана.

„Градът така или иначе, но в селата тотално са забравени от тази услуга. Трябва да се търси законодателно решение по някакъв начин. Вероятно трябва да се търси вариант с някаква машина в крайна сметка в селата“, обясни председателят на Общинския съвет в Монтана.

 

Според доскорошния председател на регионалната лекарска колегия, денонощна аптека не е непременно необходима.

Единствената денонощна аптека в целия Северозапад е във Враца, или на около половин час път от Монтана и на почти два часа от Видин например. Причините са няколко, решенията – също.

„Хората, които търсят след 00:00 и 01:00 часа медицинска помощ, са спешни и неотложни. Няма такива медикаменти, заради които ние в спешния кабинет да накараме пациента да отиде до аптеката, да си купи и да се върне при нас“, каза доктор Людмил Джурджов.

Магистър-фармацевтите в региона са малко и повечето от тях са в пенсионна възраст, казват от фармацевтичния бранш. Според тях услугата е нерентабилна.

От години без денонощна аптека е и Смолян. Липсата на достатъчно квалифицирани кадри е проблем и там.

А в цялата област Велико Търново има само една денонощна аптека. Всяка вечер пред нея има опашка от клиенти, някои от които пристигнали по спешност и от Свищов, който е на 80 км.

„В този град трябва да има поне три, четири денонощни аптеки. Идваме посред нощ и чакаме с часове. На какво прилича това? Община Велико Търново не само да правят събития, а да правят аптеки“, разказва жена, чакаща пред аптеката.

И все пак, само за последната година в девет общински центъра са отворили 11 аптеки с непрекъснат режим на работа. Дали ще има и там, където липсват от години, е въпрос на пари.

По темата работиха Рени Христова, Емил Кацаров и Димитър Върбанов.