Банковото напрежение в страната е преодоляно. Това показват данните на БНБ от първите два работни дни на банките тази седмица и оттеглянето на хората от опашките. А законовите промени, които предвиждат затвор за слухове срещу банките, могат да станат факт още този месец.

В българското законодателство и сега са записани наказания за хората, които вредят на банковата система, но само под формата на глоби. В затвора вкарват в САЩ и някои западни страни. Промените ще дадат повече лостове на юристите, но и повече ограничения за хората.

"В този процес е много важно да се направи правилно разграничението кога става въпрос за организирана злонамерена атака, за да не се връщаме във времената, когато се влизаше в затвора за слухове и вицове", уточнява Емилиян Арнаудов, адвокат по банково право.

Според Георги Атанасов от Български финансов форум, БНБ не е реагирала адекватно при създалата се криза и тези законодателни промени целят да отклонят вниманието.

"Ние стоим на чаша бира и си говорим и аз ви казвам как законодателството е малоумно. Ето, чува някой от съседна маса и се обажда и казва, че ние тук 2-3 души обсъждаме някакви действия на дадена банка. Това вече е организирана престъпна опашка, която цели клатенето на банковата система", обяснява Атанасов.

Всъщност идеята за криминализиране на банковите недоброжелатели не е нова - Олег Недялков пръв я лансира още преди години като член на Управителния съвет на БНБ. Казва, че днес кризата е овладяна, но сега важна е превенцията. Затова предлага сурови наказания и за тези, които разгласяват банкови тайни.

"Т.е., ако аз разбера, че на някой човек по сметките му са постъпили пари или други операции и ги разпространя, също попадам под ударите на закона", посочва Недялков.

Ако законовите промени станат факт, всеки разпространител на слухове за банките може да лежи в затвора между 5 и 10 години.