Търговска банка „Виктория” отвори врати за всичките си вложители. Квесторите на БНБ обаче остават в трезора.
Пред клоновете днес няма опашки, вероятно защото на каса, без предварителна заявка, могат да се теглят до 2000 лв. Банкоматите не работят, блокирани са и електронните преводи.
След частичната продажба на потребителски, ипотечни и бизнес кредити, банка „Виктория” може да изплати всички депозити в трезора - общо 160 млн. лв. Съдбата на банката зависи от поведението на вложителите - ако всички те изтеглят парите си трезорът няма как да съществува. Клиентите на банката са около 18 000, предимно физически лица.
Експертите не изключват днес пред банка „Виктория” да има опашки, тъй като клоновете й са малко на брой. Рано сутринта обаче пред централния й клон чакащи клиенти нямаше.
Няма риск за банковата система
Най-лошият сценарий за „Виктория” е всички клиенти да изтеглят парите си, но риск за банковата система няма, успокои икономистът Петър Ганев в ефира на bTV.
„Видя се, че хората имат достъп до парите си. Въпросът е дали ще изберат да останат в банката, или ще се насочат към друга”, допълни той.
„В банката има ликвидност за изплащане на всички влогове – около 160 млн. лв. Няма как да стане за ден, защото кешовите тегления отнемат време. Не е задължително обаче парите да се теглят”, припомни икономистът.
При придобиването на Търговска банка „Виктория” Корпоративна търговска банка е действала като корпорация – такова мнение изрази директорът на КТБ до 2008 г. Любомир Весов в предаването „Тази сутрин”.
„За последните три години загубите на тази пренебрежимо малка банчица са в порядъка на 15-16-17 млн. лв. и тук е основният въпрос – за какво й е било на КТБ да купи такава банка. Тя има малко активи, неразвита клонова мрежа. Когато кабинетът „Райков” прие постановлението за разпределение на средствата на държавни предприятия в различни банки, КТБ придоби „Виктория”, за да се прехвърлят там част от тях”, обясни Весов, като отбеляза, че цената на сделката за „Виктория” така и не е станала ясна.
„Тази банка няма да може да продължи да работи по същия начин. На 15 декември има насрочено акционерно събрание – предлагат се промени в структурата и състава на управлението”, отбеляза още Весов.