Академичната година започна в повечето университети в Европа. Къде в чужбина избраха да се обучават българските студенти? Оказва се, предпочитаните държави са Нидерландия, Великобритания и Италия.

Белгия пък отбелязва 33% ръст на записаните наши първокурсници, спрямо миналата година. Данните са на Агенция за образование в чужбина.

Бизнес и мениджмънт, компютърни науки, арт и дизайн са в топ 3 на посочените като желани специалности.

В част от академичните програми вече са и предмети, свързани с изкуствения интелект.

20-годишната Емине представя традиционни ястия и продукти от българската кухня пред колегите ѝ от университет във Фландрия, Белгия. Там тя учи уеб дизайн и казва, че бъдещето е на технологиите.

"Още от малка се интересувах от различните култури, от различните езици, виждания и реших, че в България тази възможност ще ми бъде предоставена по по-лимитиран начин", каза Емине.

Все по-предпочитани от българските кандидат-студенти са комбинации от две програми като психология и криминология, журналистика и креативно писане, изкуствен интелект и когнитивни науки.

"Такси от диапазона 2000-5000 евро са ок за българските семейства. Допълнително една година в чужбина би струвала в диапазона от 10 до 15 000 евро - това са странични разходи а настаняване, храна, транспорт, самолетни билети", каза Николай Христанов, който е мениджър в Агенция за образование в чужбина.

Спад има във възрастта, на която учениците и техните родители се обръщат към образователен консултант за първи път - още в началото на 10. клас.

Въпреки по-високите такси след Брекзит, интересът към специалностите икономика, финанси, криминология във Великобритания се завръща.

Това е и държавата, най-предпочитаната дестинация за средно образование. Избрали са я 67% от заминалите сега ученици.