Нов опит да се реши проблемът със заплащането на българските учени по европейски проекти.
Сега нашите научни работници получават десетократно по-малко от своите колеги от другите държави!
За една и съща работа по европроект социологът Тодор Галев получава почти 10 пъти по-малко от свои колеги в Белгия например. Чувства се дискриминиран. Миналата година Европейската комисия определи какво да е заплащането по европейски проекти, финансирани по най-голямата програма в подкрепа на науката „Учене през целия живот". От нея се възползват хиляди българи - от ученици до изследователи.
Всъщност българските учени получават най-ниското възнаграждение в целия Европейски съюз. В Румъния, например, ставките за труд са два пъти по-високи.
„Това е политика, която насърчава изтичането на мозъци, със сигурност, тъй като се гледа само жизненото равнище в страната при определяне на максималните стойности за възнаграждение, а не се гледа качеството на научната работа,” коментира социологът Тодор Галев.
Причината за тази неравнопоставеност е че Европейската комисия е използвала данни от Националната ни статистика за трудовите възнаграждения на учените, но без хонорарите.
След запитване от български евродепутат преди дни е получен отговор от Европесйката комисия.
„И отговорът на Европейската комисия сега е много положителен. Тя ни казва, че ще има промяна в установяването на трудовите ставки. За нас е важно да убедим ЕК, че статистическите данни, които използва не бива да бъдат базирани единствено и само на трудови правоотношения,” каза за bTV депутат в Европейския парламент от ЕНП Мария Габриел.
В момента се договаря финансирането за следващия прогрАмен период. Учените настояват министерството на образованието да уведоми комисията, че използва грешни данни, за да не бъдат отново ощетени.
„Ние ще бъдем осъдени да получаваме в пъти, понякога десетки пъти по-ниски възнаграждения, от колкото нашите колеги в чужбина. И нормално, изходът ще е Терминал 2,” каза в заключение Тодор Галев.