Всяка година ЮНЕСКО връчва национални стипендии на жени учени. Една от големите награди тази година у нас е за доктор Магдалена Баймакова. Тя е на 35 и вече е една от най-изявените жени учени у нас. Избира своя път, водейки се от детската си мечта.

„Още от дете мечтаех да бъде лекар, породено от лична житейска история. Имахме болен в семейството и смятах, че медицината прави чудеса и че може да лекува хората”, разказа д-р Магдалена Баймакова.

Вече 9 години д-р Баймакова се посвещава на изследването на непознати в България вируси.

– Ние се отдаваме повече на работата, отколкото на близките, но пък това е кауза, това сме избрали и няма място за оправдание. Имам малка дъщеря, сподели през сълзи д-р Баймакова.


Жертвате ли от времето си от нея в името на науката?
– През всичките тези години не съм спряла да работя и да творя, и тя го разбира, и се надявам в бъдеще да ме последва.

Д-р Баймакова печели стипендия от 5000 евро заради проучванията си в областта на хепатит Е.

„Той е петият от вирусите, атакуващи черния дроб. И съответно се е появил на научното поле последен и затова е малко известен сред нас”, обясни д-р Баймакова.

И може би, тя единственият лекар, който говори за вирусите с любов.

„Хепатит Е се отличава от останалите хепатити затова, че се среща все още и сред животните и това го прави един изключително очарователен вирус, който привлича нашия интерес.

Пациентите не са длъжни да познават нашите болести, но е наша отговорността да бъдем откровени с тях и да отделим време и внимание, и да ги информираме. Те имат нужда от това”, категорична е д-р Баймакова.

Разкрива ни и тайната на успешната жена учен:

„Трябва да бъдем гъвкави, адаптивни, страшно упорити и трудолюбиви, за да може да успеем”, допълни тя.

Д-р Баймакова е с ясна кауза и продължава напред.