Последното издание на Европейското социално изследване, проведено в над 30 страни в Европа показва, че България вече не оглавява всички негативни класации и има скъсяване на дистанцията между нас и други европейски страни.

България обаче продължава да е най-бедната страна в ЕС,а българското общество им ниско доверие и е най-неудовлетворено от живота си. Това сочат изводи от изследването, представено в БТА. Данните за него са събирани през януари-февруари т.г. и те открояват устойчива поляризация на европейското обществено мнение по оста Север-Юг, посочи доц. Лилия Димова, национален координатор на изследването.

Според данните над 90% от българите, участвали в анкетата, смятат, че животът на повечето хора в страната се влошава, вместо да се подобрява. България обаче не е водеща по негативни оценки. На това мнение са 95% от португалците, 91 процента от испанците, 88 процента от словенците.

Според изследването едва 1 процент от българите живеят комфортно с доходите, които получават в началото на 2013 г., срещу 35% в Словения, по 13 процента в Чехия и Словакия, 8% в Полша.

У нас само една четвърт (25,5 процента) от хората не изпитват материални затруднения, Останалите живеят трудно или едва свързват двата края (над 40 процента, като са се увеличили със 7 пункта за две години - 2011-2013 г.). 32% или почти всяко трето българско домакинство разчита на пенсии като основен източник на доходи, показва още изследването. В Чехия, Русия, Холандия и Кипър този дял е около 20 на сто.

Според други изводи в изследването българите са сравнително толерантен народ, по-толерантни от руснаци, унгарци, чехи, португалци, англичани, но, както в цяла Европа, така и при нас отношението ни "към другите" и "различните" е избирателно.