Страната ни има нужда да се отпуснат още средства заради казуса с бежанците. Това коментира Кристалина Георгиева, еврокомисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи, след като посети два центъра за настаняване на бежанци в София.
„Трябва да сме готови да ги приемаме, това е наше задължение. Трябва да се стараем колкото се може по-бързо да създадем условия те сами да могат да се издържат. Колкото повече работим за това тези, които имат капацитета да работят, толкова по-лесно за тях и за България”, добави тя.
Георгиева посочи, че грижата за бежанците е грижа на страните, подписали Конвенцията за бежанците, а България е получила 15 млн. евро от комисията, от които 2,6 милиона лева са помощ за справяне с бежанците. „Тази сума е малка. В началото на седмицата пратихме екип в България, Малта, Гърция, за да направят препоръка и министрите на външните работи да вземат положително решение. Страната ни има нужда от тази помощ – да се отпуснат още средства за България”, добави Георгиева.
Кристалина Георгиева предупреди, че трябва да положим усилия за бърза интеграция на тези хора, за да избегнем радикализация.” "Дечица с умни лица и очи, които втора година не са в училище. Какво ще стане с тях?! Вероятно ако така ги оставим ще има риск от радикализация?! Вероятно ще има момиченца, които ще станат проститутки”, заяви тя.
Еврокомисарят добави, че България има големи резерви в структурните и кохезионните фондове – в социалния и за селските райони. Те могат да се използват за помощ на българите в регионите, където се приемат бежанците. „Моето послание към бежанците беше следното: вие също трябва да сте търпеливи към нас, защото досега не сме имали такъв проблем, не сме богата страна. Българите сме добри хора, но това нещо за нас е нещо ново. Хората се боят да няма между вас терористи”, добави Георгиева.
По думите й в случай на голям приток на бежанци България може да помогне със сглобяеми къщи, отопляеми палатки – всичко, което страните държат в резерв. „Да се надяваме, че това няма да се случи, но имаме готовност да го направим”, каза още еврокомисарят.
„Никой не е застрахован, че някой ден няма на нас да ни се наложи нещо подобно. България се нуждае от съдействие, комисията ще се отнесе сериозно към това”, добави Кристалина Георгиева.
Тя посочи, че в Сирия има иракски и палестински бежанци.
Сирийските бежанци идват в България не защото искат да се превърнат в товар на нашата страна, а защото в отчаянието си, ние сме тяхната надежда, заяви още тя. „Това е най-тежката хуманитарна криза. Имам морална отговорност към моята страна и сирийците, които са дошли, за да им бъде помогнато в България. Това е третото ми посещение по темата със сирийските бежанци. Този проблем, на фона на мащаба на сирийската криза, не изглежда голям, но за България фактът, че проблемът не е съществувал, е много тежък”, добави еврокомисарят.
БЧК прави всичко, за да подпомогне държавните институции, в казуса с бежанците, коментира казуса председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров. Той коментира напредъка по набирането на средства. „Отправихме един апел към българския народ, заради състоянието в страната. Открихме номер 1466 с трите мобилни оператора, до момента имаме 22 000 лева. По банковата сметка имаме финансов ресурс от около 35 000 лева”, посочи Григоров.
„Най-важното е, по молба на правителството, помолихме организацията в Женева да бъде съпричастна и да помогне. Федерацията отвори фонд за бедствия и БЧК получи 170 000 швейцарски франка. Тези средства ще бъдат разпределени целево за най-нуждаещите се. БЧК предостави огромна помощ от одеяла, легла, храна и всичко друго необходимо”, добави той.
„БЧК взе спешни мерки и деблокира своя бедствен резерв и отпуснахме допълнително комплекти за 1000 души, които са вече на място. БЧК прави всичко това, за да подпомогне държавните институции. Ще продължим тази дейност”, обясни Григоров.