Два вида мерки в общините с и без коронавирус обяви властта след извънредното заседание на Съвета по сигурността при премиера.

Снимка: btvnovinite.bg

До момента установена зараза има в Плевен, Габрово и в София. Там учебни занятия ще се отменят само при засечен болен. В този случай училището или детската градина ще затвори за 14 дни за пълна дезинфекция.

Снимка: btvnovinite.bg

Забраняват се посещенията в домовете за социални услуги.

Снимка: btvnovinite.bg

Няма да се провеждат масови мероприятия, научни конгреси и спортни събития. При невъзможност да бъдат отменени, спортните прояви ще са без публика.

Снимка: btvnovinite.bg

Кината и театрите ще работят, но при таван от 250 души, настанявани през място и дезинфекция след всяка прожекция.

Снимка: btvnovinite.bg


В незасегнатите от заразата райони училищата и детските градини ще бъдат дезинфекцирани по 3 пъти на ден, а всеки първи час ще има инструктаж за лична хигиена.

Препоръките на държавата

На извънреден брифинг в Министерския съвет беше подчертано, че паниката само може да навреди. Защитни облекла и маски вече се шият и ще бъдат разпределяни регулярно.

„2 хиляди облекла днес произведете, три компании ще ги произвеждат, военното интендантство и още други 2. И след това може да попълваме на ден до към 30-40 хиляди облекла“, каза министър-председателят Бойко Борисов.

И тази нощ е бил спрян опит за контрабандно изнасяне на маски – този път на 20 хиляди бройки. Вътрешният министър Младен Маринов обяви, че ще бъде установен произходът на маските и впоследствие, ако е възможно, могат да бъдат използвани.

Според премиера пикът на заразата ще е през септември. По думите му е важно да не си „счупим икономиката“ – да не се стига до съкращения и намаляване на доходи: „Светът е изцяло неподготвен за подобна грипна епидемия. Да се мобилизираме да сме крепки българи. Какво ли не сме преодолели – да преодолеем и това. Надали ще научим коя гад го свърши това, но сега берем последствия. Милиони и трилиони ще са загубите“.

Ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски обясни решението да не се затварят училищата така: „Трябва да се намери баланса в цялата история – не знаем колко ще продължи. Надяваме се да е до лятото, но не може да си позволим и една загубена година за децата“.

Съвет беше отправен и към ресторантьорите – ако не могат да осигурят разстояние от метър между клиентите, по-добре да затворят.

Съветът е и в градовете, и между градовете да се пътува само при нужда – по работа, неотложни или здравословни причини.

„Това не означава блокиране на градовете а да се избягват излишните ходения из града“, подчерта Мутафчийски.

Управляващите отново посъветваха да не се презапасяваме и с храни.

Междувременно и от социалното министерство излязоха с препоръки – към работодателските организации.

Работодателите могат да въведат гъвкаво работно време или работа от вкъщи. За да се защити здравето на служителите, препоръките са да се използват свободни помещения като работни или да се слагат прегради.

Препоръчва се също така всички събрания, семинари и други работни срещи да се отложат.