България призова правителството на Никола Груевски да поеме политическа отговорност за събитията в Македония. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета по сигурността при Министерски съвет.

„Политическата криза, кризата на доверие в Македония, която наблюдаваме в последните месеци, поражда политически вакуум, в който се намесват всякакви екстремистки движения, които могат да дестабилизират обстановката затова нашият призив е управляващи и опозиция в Македония колкото може по-бързо да възстановят диалога помежду си и да намерят изход и решение на политическата криза, което обаче минава през поемане на политическата отговорност. Отговорността е в Скопие, отговорността е в правителството”, заяви външният министър Даниел Митов.

Според него проблемът трябва да бъде решен през силата на реформи, „които очакваме в Република Македония от много дълго време. Това е призивът на всички наши европейски партньори. Реформи трябва да се случат и без тях европейското бъдеще на Македония не изглежда близко”.

Митов допълни, че кризата поражда притеснения и за нас е от първостепенна важност да затвърдим позицията си, че за България е безкрайно важно териториалната цялост и стабилността на република Македония да бъде пазена.

Вътрешният министър Румяна Бъчварова успокои, че състоянието на границата с Македония е спокойно и няма увеличение на пътникопотока. „На съвета бяха обсъдени политическите рискове във връзка със ситуацията в Македония като вътрешен министър мога да кажа, че имаме готовност във връзка с осигуряване на сигурността на границите и ограничаване на възможни миграционни вълни да вземем всички мерки. Към момента такива няма”, обясни Бъчварова.

Всички позиции на Съвета можете да прочетете на следващата страница.

 

"Днес беше проведено извънредно заседание на Съвета по сигурността към МС. Участниците се обединиха около следните позиции:

За България са най-важни запазването на териториалната цялост на Република Македония и нейната политическа стабилност.

От ключово значение  е и  запазването на гражданския и етническия мир в страната.

Необходимо е да се възстанови диалогът между управляващи и опозиция , защото липсата му  създава условия за дестабилизация.

В условията на вътрешнополитическа криза са необходими отговорни действия от страна на правителството, за да бъде върнато доверието на гражданите в работата на институциите. Има спешна необходимост от възстановяване на върховенството на закона, за което носи отговорност преди всичко правителството на страната.

Република Македония  се стреми към членство в ЕС, което минава през тежки реформи. Те са спешни и само чрез тях може да бъде гарантирано изграждането на  правова държава. Именно липсата на реформи бави започването на преговори за членство на Македония в Европейския съюз. 

България не може да се меси във вътрешните работи на Македония,  но  е готова да окаже помощ, както по двустранна линия, така и в рамките на усилията на Европейския съюз."

  • Македонската опозиция се връща в парламента
  • Един човек загина, а друг е тежко ранен след стрелба в Куманово
  • Груевски си предрече историческа изборна победа догодина
  • Заев очаква в най-скоро време съставяне на ново правителство в Македония
  • Скопие засили мерките за сигурност, имало заплахи за нападения
  • Над 1500 души протестираха против Груевски в Скопие
  • Косово погреба с почести и като мъченици загиналите при операцията в Куманово
  • Кунева: Пускаме Македония в ЕС само след реформи
  • Осъдиха вуйчото на Мартин Нешковски, чието убийство предизвика протестите в Македония
  • Протест в Косово заради размириците в Куманово