България остава в "сивия" списък на страните, поставени "под засилено наблюдение" от Специалната група за финансови действия (FATF), съобщи БТА. Междуправителствената организация проведе в Париж пленарно заседание.
Страните, които са включени в т. нар. "сив" списък на FATF са под засилено наблюдение заради "недостатъчен капацитет в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма". В момента те са общо 24. България попадна в него преди година - на 27 октомври 2023 г.
Освен България в "сивия" списък са включени и Хърватия, Монако, Филипините, Хаити, Сирия, Венецуела, Виетнам, Йемен, както и редица африкански държави. Тези страни са поставени под специално наблюдение и от тях се изисква да подобрят финансовата си система, за да бъдат извадени от него.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В тази група са включени държавите, които активно работят с FATF за отстраняване на стратегически недостатъци на режимите си за противодействие на изпирането на пари, финансирането на тероризма и разпространението на оръжия.
"Когато FATF поставя дадена страна под засилено наблюдение, това означава, че страната е поела ангажимент бързо да отстрани установените недостатъци в рамките на договорените срокове и подлежи на засилено наблюдение", посочва сайтът на междуправителствената организация.
В доклад на FATF, озаглавен "Юрисдикции под засилено наблюдение", публикуван на сайта на организацията, се посочва, че България е предприела стъпки за подобряване на мерките си за борба с изпирането на пари и срещу финансирането на тероризма.
Нашата страна е "демонстрирала първоначално изпълнение на националния си план за действие", в който е очертана нейната стратегия за борба с изпирането на пари и срещу финансирането на тероризма.
България е показала "първоначално прилагане на надзор, основан на риска, към операторите на пощенски парични преводи, компаниите за обмен на валута и фирмите за недвижими имоти", се посочва в доклада.
Междуправителствената организация отправя и препоръки към нашата страна. Тя отбелязва, че "България трябва да продължи да работи по изпълнението на своя план за действие за преодоляване на стратегическите си недостатъци".
България трябва да отстрани "оставащите технически пропуски в спазването на законодателството и да гарантира, че информацията за действителните собственици (на активи - бел. ред.), която се съхранява в регистрите, е точна и актуална", посочва FATF.
Междуправителствената организация отбелязва, че България трябва да подобри процедурите по разследване и "наказателното преследване на различните видове изпиране на пари, включително корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност".
Необходимо е нашата страна да осигури "възможност за провеждане на паралелни финансови разследвания" при всички операции срещу тероризма, посочва FATF.
Освен това България трябва да "отстрани пропуските при прилагането на целенасочени финансови санкции във връзка с финансирането на разпространението на оръжия".
Българските власти трябва "да идентифицират организациите с нестопанска цел, които са най-уязвими към злоупотреби, свързани с финансирането на тероризма".
България трябва да организира мониторинг, чрез който да бъдат предотвратени злоупотреби, свързани с финансирането на тероризма, допълва FATF.
В "черния" списък на групата са включени три страни - Северна Корея, Иран и Мианма.
Русия е член на FATF до началото на своята военна агресия в Украйна, но в момента нейното членство е замразено.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK