И нашата страна се включи с помощ за най-пострадалите райони. Два самолета "Спартан" от състава на Военновъздушните сили излетяха със спасители и техника. Към момента няма данни за пострадали български граждани, съобщиха за bTV от консулството ни в Анкара.
Дипломатическите ни представителства са в постоянен контакт с нашите изселници. България е сред първите държави и вече изпрати помощ на съседката ни по въздух - техника, спасители и лекари. Посланикът на България в Турция пътува към мястото за оказване на съдействие.
Точно в 12:47 ч. първият самолет излетя към Турция. Пет минути по-късно го последва и вторият „Спартан“.
Екипажи на ВВС превозват с двата Спартана специализирана техника и автомобили от Столична община към хората, които пострадаха от земетресенията в Турция. Командирът на 16-а авиобаза каза, че мисията е без аналог.
„Предварителният разчет за кацане е на летище "Адана", което се намира западно от епицентъра на земетресението, летището е подходящо за кацане с нашите два Спартана“, заяви полк. Филип Ангелов.
На борда на самолетите се качиха 15 спасители с няколко тона техника. Екипите от България ще търсят оцелели с дронове, термокамера, носилки и алпийско оборудване за спасяване на хора.
„Имаме техниката, имаме желанието да помогнем на турската страна в този важен момент, колкото можем да намерим хора в първите 24 часа“, каза Красимир Димитров.
В безпрецедентната акция участват и два екипа от Военномедицинската академия - хирурзи и сестри, които са участвал и преди в различни хуманитарни мисии.
„Имаме опит при оказване на помощ на населението на страни от Балканския полуостров при наводнения, при земетресения. В максимално бързи срокове да се окажем там, да транспортираме хората, за да бъдат наистина полезни на терен“, отбеляза подполк. Димчо Добрев.
Държавният глава Румен Радев изпрати съболезнователно писмо до своя турски колега президента Реджеп Ердоган. В него той изразява съболезнования на семействата и близките на жертвите при тежкото земетресение в Южна Турция.
Към Турция отпътуваха 58 души и 20 единици техника от групата за издирване и спасяване към ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".
„Разговаряли сме със спасителите към БЧК, има подсигурени пет кучета и две машини да се включат. По най-бързия начин ще бъдат придвижени хората и техника, за да могат да вземат участие още в първите часове на спасителните операции“, заяви министър Демерджиев.
Част от спасителните екипи вече са на терен в Турция.
16 спасители са от пловдивската пожарна.
"Винаги има едно напрежение. Напрегнато е. Не знаем какво да очакваме“, заяви Петър Петров от "Специализирани оперативни дейности" към РДПБЗН-Пловдив.
"Вероятно, ако сме на терен и стане последващ трус, това ще усложни обстановката. Но вярвам в момчетата. Ние сме един екип", каза Христо Шенчев, старши пожарникар в РДПБЗН-Пловдив.
От ВСС остават в готовност да изпратят и трети самолет към Турция.
БЧК е в готовност да предостави от бедствения си резерв 1000 походни легла, надуваеми матраци, 1000 одеяла и 1000 спални комплекта.
От съвместния бедствен резерв на Българския Червен кръст и на Турския Червен полумесец могат да помогнат с 300 кухненски комплекта, 300 семейни палатки, 300 радиатора, 1000 матрака и 3000 вълнени одеяла.