6 834 278 българи днес имат право да пуснат бюлетина за президент и за участие в националния референдум.

Повечето от тях ще го направят в пределите на родината.

Заради ниската информираност по отношение на задължителното гласуване (че няма глоби), очакванията бяха за висока активност и на този етап се случва именно това.

Изборният ден в София започна нормално в 7 ч. Около 10-ина минути отнема чакането пред повечето секции.

В столичния район "Младост" избират и районен кмет, като така трябва да пускат бюлетини в три урни.

Снимка: bTV

Пред някои от секциите се извиха сериозни опашки от чакащи да пуснат бюлетина. Снимката горе е от столичния кв."Хаджи Димитър".

Машинно гласуване ще има в 50 секции в столицата.

В Пловдив денят започна тихо и спокойно, но и със сериозни опашки от желаещи да гласуват. 478 са изборните секции под тепетата, 14 от тях се намират в болници, домове за стари хора, в затвора.

Сред хората, излежаващи присъди, право на глас имат 93 души, 109 са в следствения арест и също могат да гласуват.  

В 20 секции на район „Централен” в Пловдив вотът за първи път може да бъде упражнен с машина.

Снимка: БГНЕС

В Бургас, където е най-големият избирателен район у нас, 733 секции отвориха врати навреме и без нарушения. В 14 секции в Бургас, Айтос и Карнобат ще се гласува машинно.

Нито един от командированите по границата войници и полицаи не е изявил желание да гласува на място. Всички те ще се възползват от възможността да се върнат по родните си места, като междувременно ще бъдат замествани от местни униформени и служители на „Фронтекс”.

Без съществени нарушения при гласуването във Варна. Секциите в морската ни столица са 401.

Гласуването с две бюлетини не затруднява хората.

Прокуратурата също е на крак. Специално дежурно звено е създадено за днешния ден. Препоръката е хората да подават оплаквания в Районните прокуратури - за по-бърза реакция. Обявени са горещи телефонни линии за нарушения към областната дирекция на полицията.

Около 405 хиляди са гласоподавателите във Варненска област, близо 303 хиляди са в града. В сравнение с предишни избори в сутрешните часове имаше повече желаещи да гласуват и опашки пред урните.

499 секции отвориха нормално, за да приемат 262 262 души в област Кърджали. Нагласите са за висока активност на президентския вот и по-ниска на референдума.

До последно течеше промяна на членове на секционните избирателни комисии, което е добре познат прийом на партиите. В резултат влизат хора, които не са добре обучени.

Общо 506 полицаи, жандармеристи и пожарникари ще се грижат за охраната на вота.

Към момента активността е относително по-ниска от средната за страната.

В Плевен гласуването също започна спокойно. Градът е свързан и с тримата основни кандидати за президентския пост. Цецка Цачева в продължение на години е била част от местната власт (кандидатирала се е и за кмет), а преди 10 ноември – от плевенската структура на БКП.

Ген. Румен Радев пък се е дипломирал като военен пилот в града.

Националистическата двойка Красимир Каракачанов и Явор Нотев са депутати, избрани в МИР-Плевен.

Слави Трифонов също е от Плевенско.

Изборният ден в област Смолян започна нормално. Вотът протича в 269 изборни секции, съобщиха от РИК.   Машинно гласуване  се извършва в 11 секции, а 13 са достъпни за упражняване на правото на глас на хора с увреждания.

Общо 107 314 са гласоподавателите в областта, според предварителните избирателни списъци. В отделни секции не са се явили някои от членовете на СИК, но отсъствието им не се е отразило на кворума и изборният ден е започнал без закъснение. Отсъстващите се заменят от резервни членове на секционните комисии.

Наред с вота за президент и референдум, в  Грохотно, община Девин днес гласуват и за кмет на селото. Жителите на родопското селоще избират между двама кандидати – Недрет Чауш (ГЕРБ) и Бейхан Дуран (ДПС).

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement