Започва пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. Тя се провежда от 25 до 27 май в София и е посветена на 75-ата годишнина от създаването на Алианса
Участие в нея ще вземат близо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО и от 25 страни-партньори и парламентарни организации. Очаква се генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също да пристигне в България, за да вземе участие в този висок форум.
Днес фокусът е върху заседанията на комитетите по ресори. Единият от тях е този за отбрана и сигурност, където служебният военен министър Атанас Запрянов открои няколко основни приоритета и пред страната ни, и при Алианса:
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
- България да направи всички опити да се противопостави на опити за руско влияние в предстоящите избори. За което вече има сигнали,
- Още военна помощ за Украйна, защото - цитирам - ако тя не спечели, Путин ще бъде вдъхновен да продължи своята агресия и към други територии, включително и към държави-членки на НАТО,
- Засилване на отбраната и присъствието в Черно море.
„Тази хибридна идея, че видите ли ние помагаме на Украйна, че ще изпращаме войски, повлиява и на кандидатите за военна служба. Това е нашето заключение относно тази фалшива риторика. Ние нямаме никакви намерения да изпращаме войски в Украйна, защото нашият парламент не е взимал такива решения“, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Предвижда се на откриването на пленарната сесия на 27 май участниците в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО да бъдат приветствани от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, председателя на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба, заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова и служебния министър-председател Димитър Главчев.
При откриването на пленарната сесия се очаква чрез видеоконферентна връзка послание към парламентаристите да отправи министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров.
В работата на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в София за първи път ще участват шведски парламентаристи след като страната стана пълноправен член на Алианса. Във форума е предвидено изказване да има и председателят на парламента на Швеция Андреас Норлен.
На срещата си в София парламентаристите от държавите членки на НАТО ще обсъдят и приемат решения по молбите на Малта и на Косово да станат делегации на асоциирани членове. Сред темите на форума ще бъдат и предизвикателствата в страните от Западните Балкани, наред със стратегии за подкрепа на партньори в риск и засилване на ангажираността с Глобалния юг, предава БТА.