Рязко ескалира агресията в училище. Само за последните три учебни години случаите на насилие в учебните заведения са се увеличили с 600. Това показват данните на Министерството на образованието и науката. Проблемът се изостря у нас през последните години, но съществува в целия свят. Всеки трети ученик в света е жертва на издевателство от страна на съучениците си поне веднъж месечно.

Снимка: btvnovinite.bg

За учебната 2017-2018 г. официално регистрираните случаи на агресия у нас са над 3600. Увеличава се и насилието над учители. Преди две години инцидентите са били 220, докато година по-късно техният брой е 391. Според експерти от МОН, за да се спре агресията, трябва да има повече психолози и педагогическите съветници.

Снимка: iStock

Популярен клип в социалните мрежи показа бой между ученички пред столичен мол. По-късно стана ясно, че те предварително се уговорили да се снимат с мобилни телефони.

Старши инспектор Виолета Ланджийска, началник на „Детска престъпност” в СДВР, разговаря с деца, жертва на насилие. Най-малкото, с което се е срещала, е на 10 години.  По думите й причините за агресията са различни – семейство, общуването с останалите деца и други.

През септември 2015 г. в сливенско училище стават свидетели на агресия от родител срещу учител. След инцидента са поставили камери и допълнителна охрана. Според педагозите обаче агресията между децата е ежедневие.

Целта на държавата е да има поне по един психолог в училище.

„Децата да бъдат ангажирани в различни дейности по интереси, особено по отношение на изкуство, култура и спорт. Тази година за първи път държавният бюджет отделя 25 млн. лв. именно за тези дейности”, каза в предаването „Тази сутрин” зам.-министърът на образованието Деница Сачева.