Светът отбелязва 80 години от началото на Втората световна война. В церемонията във Варшава ще участва и българският президент Румен Радев.
Най-кървавият конфликт в човешката история е продължил 6 години и е довел до смъртта на близо 60 млн. души, от тях 6 млн. поляци. Честванията започнаха рано тази сутрин в 4:40 ч., точният час когато, според оцелелите са паднали първите бомби на германската авиация към полският град Велюн.
Българският ветеран Кирил Стоянов разказа, че в началото на Втората световна война той е едва на 17 години.
„Учех в средното механоелектрическо училище и по ул. „Опълченска” се връщах пеша. Там имаше една къща с радио и чух, че е обявена войната и окупирана Полша, което оставя дълбок спомен у мен”, каза Стоянов.
След редовната казарма е изпратен в Казанлък, а след това да завърши техническо обучение в германско училище за електрооборудването на самолета. Завръща се в София, когато столицата е срината от бомбардировки.
Разпределят го в Пети въздушен полк – Пловдив, там го заварва 9 септември 1944 г. и следват нови заповеди – изпращат го на летище „Враждебна” да ремонтира самолетите, които поддържат първа българска армия на фронта.
Помни как се наложило лично да тества самолет, чийто двигател сменил заедно с пилота-изпитател.
„Летим над Витоша и той казва: „Изгаси стария двигател, ще летим само на новия”. Аз позабавих, а той повтори: „Айде, бе, изгаси двигателя”. Аз с доста голям страх изместих стъпката на двигателя, направихме два кръга над Витоша и благополучно кацнахме с кацнах на земята”, спомня си ветеранът.
По оценки на историците от Военната академия, във Втората световна война са загинали 14 хил. българи.
След войната Кирил Стоянов завършва две висши образования има повече от 20 рационализации и изобретения и смята че образованието е най- важното и определящо за следващите поколения.