По седем кандидати се състезават за едно работно място в Агенцията за бежанците. От 260 души, заявили участие, на конкурса са отишли 188, които ще се борят за 26 места в центровете за регистрация на чужденците.
По думите на директора на Регистрационно-приемателен център в София Христо Димитров обясни, че целта на конкурса е да се увеличи броят на служителите на ДАБ, за да може да се ускори процедурата. „Настаняването, регистрирането, интервютата - всичко това го върши един персонал, нямаме техническа възможност как да бъде извършено от малко хора”, посочи той.
Въпреки че работата е стресова, често по шест дни в седмицата, а стартова заплата е около 700 лв., желаещи за работата не липсват - важен е статутът на държавен служител.
Кандидатът Любомир Трифонов вече се е явявал на около 20 конкурса за работа в държавната администрация. Признава, че желанието да е държавен служител е по-голямо от това да работи с бежанци.
„Аз съм свикнала да общувам от хора от всякакви националности”, казва кандидатката Нели Чилева, която има опит в хазартния бизнес.
Кандидатите се пресяват с тест върху Закона за убежищата и за държавния служител. Повечето са наясно, че ще бъдат филтър за чужденците, които ще останат в България.
„Трябват подготвени хора, които правилно и обективно да могат да преценят дали един човек ще бъде допуснат да получи статут, защото въпросът е двояк и обществото е разделено”, коментира кандидатът Калин Илиев.
Търсят се хора, които не жертват обективността пред емоцията. „Като види децата и майките, на човек му трепва, но трябва да бъде абстрахиран от тези обстоятелства, ако иска да си свърши добре работата”, обясни директорът на Регистрационно-приемателния център в София Христо Димитров.
След като преминат двуседмичен курс, одобрените ще започнат работа с бежанците.