Малко над 2600 лева са необходими за издръжка на тричленно семейство у нас. Това изчисляват от КНСБ и отчитат, че за второто тримесечие на годината сумата е с минимално намаление спрямо първите три месеца.

Точно 2615 лева трябват на семейство с дете до 14 години. За да се издържа един работещ трябва да получава 1453 лева. Намалението спрямо първото тримесечие е с един лев.

За последната година сумата за издръжка се е покачила с над 90 лева за тричленно семейство и с 51 лева за 1 човек. Така - месечно за храна на работещ са необходими над 570 лева, което е близо 40 на сто от дохода му за издръжка.

За цената на живота и за какво стига заплатата ни?

Като част от тричленно домакинство, Катя Трайкова не смята, че 2600 лева са достатъчни. Казва, че те живеят с около 3000 на месец.

„Ние определено гледаме промоциите, много плодове и зеленчуци, млечни, по-малко месо“, обяснява Катя.

Снимка: bTV

Жената смята - 570 лева за храна на човек са реалистични - но не забелязва цените да са паднали.

 

Малката потребителска кошница се е увеличила с близо лев за година, показват сметките на КНСБ. И въпреки ръста на доходите - покупателната ни способност не се е увеличила с много.

С минималната работна заплата у нас можем да купим стоките от малката кошница едва 8 пъти. В съседна Румъния - почти двойно. А в Нидерландия - с минималното възнаграждение може да се напазарува 33 пъти.

Най-ниските заплати у нас остават под нужното за нормална издръжка на живот.

„При нас цените нарастват с по-бързи темпове, и минималната работна заплата изостава от този темп на нарастване“, уточниха за bTV от КНСБ.

Но дори незначителното намаляване на нужните доходи е знак, че цените са се стабилизирали.

„Такава тенденция не сме имали от 10 години насам, това за мен е добър знак“, допълни президентът на КНСБ Пламен Димитров.

По данни на КНСБ - над 60 на сто от работещите у нас получават под нужното, за да живеят нормално.