600 хил. българи получават заплати от 300 до 500 лева. Данните обявиха от синдикатите днес.
Бизнесът пък отчете, че близо половината от работната сила у нас е концентрирана в София, Пловдив и Варна.
80 на сто от работещите хора у нас са концентрирани в 10 от най-големите градове в страната. А това е сериозен проблем, показват анализите на бизнеса.
Регионалните различия в заплащането стават все по-големи, предупреждават пък синдикатите. Те достигат до 30-35% между София и другите райони на страната.
Най-голяма е средната работна заплата в столицата, над 1 000 лева, а в дъното на класацията са Видин и градовете в Североизточна и Северозападна България.
Последните тенденции показват, че ситуацията се влошава и София започва да поглъща работна сила от по-големите - като Пловдив и Варна.
Въпросът вече е: "Как ще стигнем румънците?"
коментираха днес синдикатите и допълниха, че средната работна заплата у нас е с близо 25 на сто по-ниска от румънската. А според бизнеса 2/3 от страната обезлюдява, заради свития пазар на труда.
„Българинът традиционно емигрира, а ако мигрира остава трайно за поколения, което е много лошо, за разлика от много други страни в Европа,” смята Григор Димитров от Българска стопанска камара.
По данни на бизнеса, средномесечният доход за близо 80 на сто от българите е между 600 и 1 000 лева.
В много райони на страната обаче оцеляват и с по-малко. Години наред 28-годишният Данаил от Монтана работи в София - за 500 лева на месец.
А бизнесът не обещава нови работни места и по-големи заплати, защото бил в период на оцеляване.
„Увеличават се разходите, таксите растат, а цените не растат на изделията, които произвежда и той се принуждава да ограничава ръста на работната заплата, той е принуден,” коментира Григор Димитров.
Струпването на работна сила в столицата обаче води до друг сериозен проблем.
„Най-големият брой регистрирани безработни с висше образование е в София, спрямо останала част на страната. Тук динамиката е най-голяма,” отбелязва Зина Андреева - Агенция по заетостта.
Гурбетчийството е спасение за много семейства. Междувременно българските работодатели продължават да страдат от дефицит на висококвалифицирани кадри.
Всъщност, ако сме добре ориентирани в пазара на труда, можем да получаваме добри пари и в България. По даннни на бизнеса, най-сериозна е борбата за IT специалисти, чиято средна работна заплата надхвърля 2 500 лева. В дъното на класацията с най-ниски доходи пък са заетите в шивашката и текстилната промишленост, както и в ресторантьорския и хотелиерския бизнес. Оказва се, че заплатите в обществения сектор не рядко бият тези в частната сфера.