От началото на конфликта в Украйна България е приела над половин милион бежанци и е предоставила временна закрила на около 124 000 украински бежанци, близо 92% от които са жени и деца. Toва показват последните данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) от 5 август.

Към тази дата в страната остават около 85 000 украински бежанци. На този фон през първата половина на 2022 г. в България се наблюдава увеличение на броя на молбите за убежище, подадени от лица, които не са от Украйна.

В Държавната агенция за бежанците (ДАБ) 8840 лица са подали молба за международна закрила, което представлява увеличение от 288% в сравнение със същия период на 2021 г., когато молбите са били 2277. Повечето от потърсилите закрила Афганистан, Сирия и Северна Африка.

През юли ВКБООН наблюдава увеличение на броя на пристигащите украинци у нас, предимно през Румъния, като средно на ден те са между 3000-4000 души. На този фон обаче ежедневно броят на украинците, пристигащи от Румъния, е почти равен на броя на украинците, които напускат България.

Очаква се движението на бежанци към България през Румъния, и особено на украинци от български произход - бесарабските българи, да се увеличи още повече, ако има ескалация на военните действия, пише в новия доклад на ВКБООН.

Настаняване

Схемата за настаняване в хотели, в която понастоящем са настанени около 25 178 души, или 27% от всички украински бежанци, останали в страната, беше удължена до 30 септември след решение на Министерски съвет от 29 юли.

Близо 70% от украинците, които остават в България, понастоящем не живеят в субсидираните от правителството хотели или държавните центрове за настаняване.

Към 15 юни над 5600 бежанци от Украйна са били наети на работа в България - това представлява повече от 6% от бежанците, за които се съобщава, че са останали в страната.

Снимка: UNHCR

В повечето случаи обаче тази заетост е само временна, тъй като повечето от тях работят като нискоквалифицирани сезонни работници в хотели, въпреки че 65% от тях са завършили висше образование. Липсата на грижи за децата и трудностите при легализирането на дипломите остават основни пречки пред заетостта им.

Образование за украинските деца

Процентът на записване на украинските деца в националните училищни системи в Европа все още е много нисък. Украински граждани са подали над 1300 заявления за записване в детски градини и училища, 82 деца вече са записани в детски градини, а 439 са записани в училища, пише в доклада.

ВКБООН, съвместно с МОН и УНИЦЕФ, започна мащабна информационна кампания за записване в училище преди началото на учебната година през септември. Неправителствените организации и местните представителства на образователните и здравните власти ще предоставят информационни сесии в повечето хотели и почивни бази, както и онлайн.